W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Cell, naukowcy wyjaśniają w jaki sposób odkryli strukturę receptora kannabinoidowego 1 (CB1) – receptora, który jest obecny na powierzchni wielu komórek nerwowych w mózgu.
Wykorzystując informacje do stworzenia trójwymiarowego modelu receptora, współautor badania, Raymond Stevens – profesor nauk biologicznych i chemii na University of Southern California – oraz jego zespół pokazali jak THC i syntetyczne kannabinoidy wiążą się z receptorem.
Stevens i jego koledzy twierdzą, że odkrycie to może usprawnić opracowywanie nowych leków na bazie marihuany, a także pomóc lepiej zrozumieć ryzyko związane ze stosowaniem marihuany.
Receptor CB1 jest głównym celem THC i syntetycznych kannabinoidów – substancji wytwarzanych przez człowieka, które naśladują działanie THC – dlatego zespół badawczy kupił się na dowiedzeniu się więcej o jego strukturze oraz na tym, z jakimi konkretnie cząsteczkami działa.
„Musimy zrozumieć, w jaki sposób cząsteczki takie jak THC i syntetyczne kannabinoidy wchodzą w interakcje z receptorem, zwłaszcza, że można zauważyć coraz więcej pacjentów, którzy stosują syntetyczne kannabinoidy,” mówi Stevens.
Naukowcy zsyntetyzowali AM6538, cząsteczkę, o której wiadomo, że ściśle wiąże i stabilizuje CB1 – i zastosowali ją właśnie na tym receptorze, co umożliwiło określenie jego struktury. Poprzez stworzenie trójwymiarowego modelu CB1, zespół był w stanie uzyskać bardziej szczegółowe zrozumienie, w jaki sposób THC i syntetyczne kannabinoidy działają z receptorem uzyskując efekty w naszym umyśle. Naukowcy twierdzą, że odkrycia pozwolą w opracowywaniu leków pochodzących z marihuany, i być może rozwiążą niektóre problemy.
„Musimy zrozumieć, w jaki sposób marihuana działa na nasze ciało; można ją wykorzystywać zarówno terapeutycznie jak i rekreacyjnie, ale kannabinoidy mogą być również stosowane niewłaściwie,” zauważa naukowiec. „Przeprowadzając podstawowe badania możemy zrozumieć jak działa receptor, i jak możemy go użyć, aby pomóc ludziom w przyszłości.”