Zapobieganie Rozciąganiu Roślin Podczas Uprawy

Wyobraź sobie ten scenariusz — Twoja roślina konopi ma już idealną wysokość, zanim wprowadzisz cykl świetlny 12/12. Ale nagle roślina zaczyna się rozciągać i osiąga jeszcze większą wysokość – znacznie więcej niż oczekiwałeś w swoim małym pokoju do uprawy.

Nazywa się to rozciąganiem konopi, które występuje podczas fazy kwitnienia. I nie zawsze jest to dobre, ponieważ może znacznie osłabić plon twojej rośliny i sprawić, że nie będzie ona nadawać się do twojego pokoju do uprawy. W niektórych przypadkach roślina może się złamać.

Ale czym jest rozciąganie marihuany, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zapobiegać i jak temu zaradzić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Rozciąganie roślin konopi

Rośliny konopi rozciągają się podczas fazy wegetatywnej, jest to naturalny proces, ale w niektórych przypadkach mogą wykazywać gwałtowny wzrost podczas fazy kwitnienia. Ponownie, jest to naturalny proces, ale może to być złe, jeśli roślina zbytnio się rozciąga.

Nadmierne rozciąganie rośliny konopi może prowadzić do drobnych, przewiewnych pąków i stosunkowo niższych plonów, niż można by się spodziewać. Ponadto, jeśli przestrzeń do uprawy jest ograniczona, rozciągnięta roślina konopi może szybko z niej wyrosnąć, co prowadzi do innych problemów przestrzennych.

Zamiast tego, podczas uprawy konopi potrzebujesz roślin, które rosną na boki, aby uzyskać zdrowy plon. W takim przypadku większość pąków wygrzewa się w świetle podczas czerpania z zapasów odżywczych rośliny, co prowadzi do wyższej jakości i plonów. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie rozciągania rośliny i nie pozwalanie jej na robienie swoich rzeczy — może to nie być odpowiednie dla plonu.

Innym problemem związanym z rozciąganiem jest to, że gdy rośliny rozciągają się zbyt mocno, mogą złamać się pod swoim ciężarem, co może zagrozić plonom. I nawet jeśli się nie pochylą, mogą urosnąć zbyt blisko światła i doświadczyć lekkiego poparzenia.

Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny konopi rozciągają się w ten sam sposób. Niektóre odmiany rozciągają się bardziej niż inne — niektóre nawet podwajają swoją wysokość, podczas gdy inne mogą urosnąć tylko o kilka centymetrów. Problemem nie jest rosnąca roślina, ale roślina rozciągająca się bardziej niż jest to idealne dla niej i twojego pokoju do uprawy.

Dlaczego rośliny konopi się rozciągają?

Istnieje wiele powodów, dla których marihuana się rozciąga, o czym powiemy za chwilę, ale najczęstszym czynnikiem powodującym rozciąganie marihuany jest genetyka. Jeśli twoja odmiana jest genetycznie wysoka i chuda, jej nasiona najprawdopodobniej wyrosną na wysokie i chude rośliny. Na przykład odmiany Sativa są bardziej rozciągliwe genetycznie niż ich kuzyni Indica. Ale nadal możesz kontrolować ich wzrost.

Oto kilka innych powodów, dla których konopie się rozciągają.

1. Odległość między rośliną a oświetleniem do uprawy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których wiele roślin konopi nadmiernie się rozciąga, jest odległość między rośliną a lampami do uprawy. Zwykle dzieje się to w pomieszczeniach, ale może również wystąpić na zewnątrz.

Kiedy światła do uprawy są zbyt daleko od rośliny, roślina nie może wygrzewać się w odpowiednim świetle, co sprawia, że ​​chce rosnąć wyżej, aby zbliżyć się do źródła światła. Może to prowadzić do zbyt wysokiego wzrostu rośliny, co jest znane jako rozciąganie.

2. Rodzaj świateł do uprawy

Podobnie, rozciąganie roślin konopi indyjskich zależy również od rodzaju używanego oświetlenia. Jeśli światła do uprawy nie są odpowiednio intensywne, roślina może odczuwać brak światła i dalej się rozciągać. Może się to zdarzyć, jeśli używasz mniejszych świateł dla roślin.

Z drugiej strony nawet widmo światła odgrywa tutaj rolę. Jeśli twoje światła do uprawy są dominujące w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, nawet one mogą zachęcić roślinę do rozciągania się. Tak więc po prostu włączenie większej ilości niebieskiego widma do światła do uprawy może temu zapobiec.

3. Zbyt wiele roślin w pokoju do uprawy

Innym powodem, dla którego rośliny konopi mogą nadmiernie się rozciągać, jest uprawa zbyt wielu roślin na mniejszej przestrzeni. Gdy pomieszczenie do uprawy staje się przepełnione, rośliny zaczynają konkurować ze sobą o zasoby, takie jak światło i powietrze, co powoduje, że stają się coraz wyższe.

Jak zapobiegać rozciąganiu się roślin konopi?

Wiedza o tym, jakie czynniki wpływają na rozciąganie, pomaga nam znaleźć sposoby, aby temu zapobiec. I jest to dość łatwe do zrobienia. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami, aby kontrolować wzrost rośliny i zapobiegać rozciąganiu się konopi.

1. Wybierz odpowiednią odmianę

Podobnie jak wielu innych problemów z roślinami konopi, nawet rozciągania można uniknąć, wybierając odpowiedni szczep. Jak wspomniano wcześniej, rozciąganie konopi zwykle występuje z powodu genetyki, ponieważ niektóre szczepy są predysponowane do wzrostu wyższego niż inne.

Znajdź więc odpowiednie odmiany, które pasują do Twojego środowiska i pomieszczenia do uprawy. Większość odmian z przewagą Indica jest krótsza i szersza, podczas gdy odmiany z przewagą Sativy rosną w górę, gdy sięgają po więcej światła.

Właściwości uprawy swojej odmiany można również znaleźć w Internecie, zwykle na stronie z opisem produktu. Większość renomowanych banków nasion podaje wszystko, czego można oczekiwać od rośliny. Ale jeśli chcesz wiedzieć nieco więcej, koniecznie udaj się na fora społecz ościowe, aby dowiedzieć się o doświadczeniach innych hodowców z uprawą tej odmiany.

2. Zaplanuj rozwój swojej rośliny

Biorąc pod uwagę wysokość sufitu w pomieszczeniu do uprawy i genetykę odmiany, następnym krokiem jest zaplanowanie wzrostu rośliny. To, co możesz zrobić, to upewnić się, że pomieszczenie do uprawy jest odpowiednie dla odmiany, którą uprawiasz, jeśli twoja odmiana ma duże szanse urosnąć.

W zależności od różnych czynników, takich jak rodzaj lamp do uprawy, wysokość sufitu, pojemnik lub doniczka itp., będziesz mieć ogólne wyobrażenie o tym, jak wysoka roślina może urosnąć w Twoim pokoju do uprawy, zanim stanie się to problemem.

Gdy roślina osiągnie połowę swojej maksymalnej wysokości, przełącz na cykl światła 12/12, aby wymusić kwitnienie. Konopie generalnie rozciągają się we wczesnej fazie kwitnienia; jednak rzadko rozciąga się na więcej niż dwukrotność swojej wysokości, więc to powinno wystarczyć.

3. Zoptymalizuj źródło światła

Ponieważ rośliny rozciągają się we wczesnej fazie kwitnienia, upewnij się, że w tym czasie (i nie tylko) lampy do uprawy są rozmieszczone w odpowiedniej odległości. Idealna odległość zależy od rodzaju używanego światła i jego intensywności. Jednak generalnie światła CFL są najlepsze w odległości 10 cm, a światła HID najlepiej w odległości 30 cm od rośliny konopi.

Ale liczba ta może się różnić w zależności od producenta i rodzaju światła. Upewnij się więc, że wybierasz wysokiej jakości światła i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, aby upewnić się, że światło jest wystarczająco intensywne dla Twojej rośliny. Zapobiegnie to nadmiernemu rozciąganiu się rośliny podczas szukania większej ilości światła.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozciąganie konopi jest widmo światła. Jeśli twoje światła do uprawy są dominujące w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, rośliny stają się cieńsze i wyższe, podczas gdy dominujące światło niebieskie zachęca łodygi do wzrostu grubszych i krótszych.

Tutaj możesz użyć lamp metalohalogenkowych lub programowalnych świateł LED, aby upewnić się, że Twoje oświetlenie do uprawy jest nie tylko dominujące w kolorze czerwonym lub pomarańczowym, ale także zawiera niebieskie spektrum.

4. Kontrola temperatury

Następnie musisz kontrolować temperaturę, aby zapobiec rozciąganiu się marihuany. Ogólnie rzecz biorąc, temperatury powyżej 82 ° F lub 28 ° C zwykle zachęcają roślinę do wzrostu.

Możesz temu zapobiec, inwestując w podstawowy termometr otoczenia i regularnie sprawdzając temperaturę. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 82°F, użyj klimatyzatora, aby utrzymać ją poniżej tego poziomu.

5. Promuj wymianę powietrza

Dobry system wentylacji, który stale recyrkuluje powietrze i utrzymuje je świeże, może pomóc w utrzymaniu niskich temperatur. W przypadku niektórych szczepów wiatr z wentylacji może nawet wzmocnić roślinę, ponieważ działa ona w celu ochrony przed wiatrem — jak na wolności — chociaż nadmierny przepływ powietrza nie jest dobry dla rośliny, ponieważ może ona ulec wysuszeniu.

Jest to szczególnie ważne w przypadku instalacji w pomieszczeniach, ponieważ rośliny na zewnątrz już korzystają z naturalnego ruchu powietrza.

6. Wymuś wczesne kwitnienie

Jeśli uprawiasz odmianę, która może rosnąć zbyt wysoko, lub jeśli uważasz, że twoja roślina już rośnie szybciej niż oczekiwałeś, możesz zapobiec jej nadmiernemu rozciąganiu, skracając okres wegetacji i zmuszając ją do wcześniejszego kwitnienia, aby mieć więcej miejsca na suficie pozostawiono go na ostatni odcinek kwitnienia. Jeśli uprawiasz odmianę automatycznie kwitnącą, możesz to łatwo zrobić. Gdy roślina osiągnie połowę pożądanej wysokości, zmień cykl oświetlenia z 18/6 na 12/12, aby zmusić roślinę do fazy kwitnienia. Nie działa to na odmiany kwitnące automatycznie, ponieważ rosną one niezależnie od cyklu światła, ale nie doświadczają też tak dużego rozciągania, ponieważ są z natury krótszymi roślinami.

7. Rozstaw odpowiednio rośliny

Musisz upewnić się, że twoje rośliny mają wokół siebie wystarczająco dużo miejsca, aby rosnąć szeroko; w przeciwnym razie mogą urosnąć zbyt wysoko, konkurując z innymi roślinami w poszukiwaniu większej ilości zasobów.

Ponadto dobre odstępy między roślinami poprawiają również cyrkulację powietrza, utrzymując rośliny świeże i suche, dzięki czemu nie doświadczają pleśni ani innych problemów.

Ale jeśli planujesz uprawiać rośliny metodą Sea of ​​Green (SOG), możesz pominąć ten krok. SOG wymaga, aby rośliny były blisko.

8. Ogranicz odżywianie i dwutlenek węgla dla swoich konopi

Innym sposobem zapobiegania rozciąganiu się roślin jest zmniejszenie ilości paliwa, które pobudza wzrost roślin. Tak, brzmi to sprzecznie z intuicją, ale jeśli zostanie wykonane prawidłowo, może pomóc roślinie rosnąć w dobrym zdrowiu, jednocześnie unikając jej rozciągania.

Ograniczenie odżywiania i dwutlenku węgla podczas wczesnego okresu kwitnienia zapobiega nadmiernemu rozciąganiu się rośliny w tym czasie. Nie jest to jednak idealny sposób zapobiegania rozciąganiu i powinien być stosowany w ostateczności, a nie jako pierwsze rozwiązanie.

9. Trenuj swoje rośliny

Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze, ale twoja roślina nadal chce rosnąć wysoko, możesz ją wyszkolić, aby rosła szersza i krótsza za pomocą niektórych metod szkoleniowych. Te metody to ręczne interwencje, podczas których być może będziesz musiał ubrudzić sobie ręce, ale dobrze sprawdzają się w kontrolowaniu rozciągania rośliny.

Ponadto metody szkolenia mają również znaczące korzyści dla zdrowia rośliny i rozwoju pąków. Odpowiednio przeprowadzony trening może pomóc w radykalnym zwiększeniu plonów.

Trening rośliny polega na ręcznym zginaniu (lub przycinaniu) określonych liści lub pędów rośliny, co sprawia, że ​​roślina skupia się na leczeniu urazu, a nie na wzroście wertykalnym. Ponadto, w akcie samoobrony, roślina zaczyna wytwarzać znacznie więcej energii, aby się utrzymać i zachęcać do rozwoju pąków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.