Czym Dokładnie Są Trichomy?

Chociaż być może nigdy nie słyszałeś tego słowa ani nie widziałeś go w druku, jesteśmy prawie pewni, że byłeś świadkiem ich chwały, jeśli trafiłeś tutaj. Trichomy to maleńkie, przypominające włosy, krystaliczne narośla, które pokrywają powierzchnię kwiatów i liści cukrowych rośliny konopi indyjskich i są tam, gdzie przechowywane jest całe dobro.

Czym właściwie są trichomy? Co jest w nich przechowywane? A jak zagwarantować maksymalną ilość trichomów na własnej uprawie?

Czym są trichomy i jaką mają funkcję?

Zacznijmy od części naukowej – „Trichomy to różnego typu narośla naskórkowe, które występują we wszystkich organach wegetatywnych roślin, w tym w liściach, łodygach, kwiatach, owocach i nasionach. Różnią się znacznie pod względem morfologii (kształt i rozmiar), składu chemicznego i funkcji”.

Innymi słowy, są to maleńkie narośla, które wyrastają z powierzchni rośliny i można je znaleźć praktycznie wszędzie na niej – choć zdecydowana większość znajduje się na kwiatach (pąkach) i liściach cukrowych rosnących wokół kwiatostanu. Funkcje włosków są tak samo zróżnicowane, jak ich morfologia. Mogą odgrywać rolę w obronie przed szkodnikami i patogenami, pomagać w termoregulacji, pomagać w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia rośliny oraz wytwarzać i przechowywać metabolity wtórne (więcej o tym później).

Jednakże w kontekście konopi indyjskich trichomy służą dwóm głównym celom. Po pierwsze, pomagają chronić roślinę przed drapieżnikami, takimi jak owady, a także trudnymi warunkami atmosferycznymi. Gruba warstwa żywicy wytwarzana przez trichomy działa jak bariera, odstraszając ataki szerokiej gamy szkodników, które uwielbiają atakować nasze ulubione rośliny uprawne, niszcząc je przy tym.

Drugą i najważniejszą funkcją trichomów w roślinach konopi indyjskich jest produkcja i przechowywanie kannabinoidów. Kannabinoidy (np. THC, CBD i CBN) to aktywne związki zawarte w konopiach indyjskich, które wchodzą w interakcję z układem endokannabinoidowym naszego organizmu, powodując szeroki zakres efektów, których doświadczamy podczas spożywania trawki. Zdecydowana większość kannabinoidów produkowana jest wewnątrz włosków i to właśnie one nas interesują, gdy mówimy o sile działania konkretnej odmiany lub rośliny.

Jaki procent THC znajduje się w trichomach?

Cóż, to naprawdę zależy od odmiany. Niektóre odmiany oferują wysoki procent THC, jak nasze szybko kwitnące nasiona Gorilla Glue, podczas gdy inne produkują tak mało THC, że są klasyfikowane jako całkowicie niepsychoaktywne, a jednocześnie oferują korzyści lecznicze. Jednak jeśli chodzi o całkowitą ilość THC wytwarzaną przez roślinę, szacuje się, że ponad 90% znajduje się we włoskach.

Gdzie znajduje się THC w roślinach marihuany?

Cóż, rozmawialiśmy już o produkcji kannabinoidów wewnątrz włosków, ale gdzie znajdują się trichomy? Zdecydowana większość znajduje się na kwiatach (pąkach) i liściach cukrowych rosnących wokół miejsc kwitnienia, a niektóre są również obecne na łodydze. Bardzo mały odsetek będzie można znaleźć także na innych obszarach rośliny, ale są one tak małe, że większość hodowców nigdy ich nie zauważy.

Jak wyglądają trichomy, gdy są gotowe do zbioru?

Trichomy mogą występować w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, w zależności od etapu wzrostu, w którym znajduje się roślina. Istnieją 3 typy trichomów, które można znaleźć na roślinach konopi indyjskich:

• Bulwiaste: To najmniejszy rodzaj włosków, które można znaleźć w całej roślinie. Zazwyczaj są przejrzyste i nie zawierają dużej ilości kannabinoidów.
• Głowakowato-siedzące: są nieco większe niż włoski bulwiaste i mają przezroczysty lub półprzezroczysty wygląd. Można je znaleźć na całej roślinie, ale są one gęstsze na liściach cukrowych i kwiatach. Te trichomy zawierają umiarkowaną ilość kannabinoidów.
• Główkowato-nóżkowate: są to największe trichomy i mogą dorastać do 0,5 mm szerokości. Występują głównie na kwiatach i liściach cukrowych i zawierają najwyższe stężenie kannabinoidów.

W miarę dojrzewania rośliny wygląd tych włosków będzie powoli się zmieniał. Na wczesnym etapie końcowego kwitnienia prawie wszystkie kryształy będą miały wyraźny wygląd. W miarę kontynuacji cyklu kwitnienia, kolory powoli zmienią się z przezroczystych w mętne, a na koniec przyjmą bursztynowy kolor. Hodowcy wykorzystują tę progresję, aby określić, kiedy zebrać plony. Powszechnie przyjmuje się, że roślina jest gotowa do zbioru, gdy trichomy są w zakresie od 2/3 mętności do 1/3 bursztynu do połowy mętności i połowy bursztynu.

Im wcześniej zbiór zostanie zebrany, tym bardziej efekt będzie podobny do Sativy. Kiedy plon zostanie zerwany wcześnie i będzie zawierał wyraźniejsze włoski, haj będzie zazwyczaj bardziej pobudzający i podnoszący na duchu. W miarę jak roślina dojrzewa, a trichomy stają się bardziej bursztynowe, efekt staje się bardziej podobny do Indica, z silniejszymi właściwościami uspokajającymi.

Jakiego koloru trichomy mają najwięcej THC?

Trichomy bursztynowe zawierają najwyższy poziom THC, co uważa się za jeden z powodów, dla których roślina zawierająca więcej włosków bursztynowych wywołuje silniejszy efekt psychotropowy. Jeśli roślinę pozostawi się do dalszego dojrzewania, trichomy przybiorą jeszcze ciemniejszy kolor – prawie brązowy. W tym momencie część THC zostanie przekształcona w CBD. Jeśli więc szukasz najsilniejszych pąków THC, miej to na uwadze.

Kiedy zatrzyma się produkcja trichomów?

Ponieważ trichomy odgrywają ogromną rolę w samozachowaniu się rośliny, nie jest zaskakujące, że produkcja trichomów trwa aż do zbioru roślin. Jednakże w ciągu ostatnich 2 tygodni kwitnienia następuje gwałtowny spadek produkcji kannabinoidów. Jeśli więc chcesz zmaksymalizować plony trichomów, upewnij się, że zbierasz je we właściwym czasie!

Czy możesz zwiększyć produkcję trichomów?

Aby dać ci krótką odpowiedź, na 100% możesz! Na rynku dostępnych są dziesiątki produktów, które znacznie poprawiają nie tylko liczbę wytwarzanych włosków, ale także jakość samych włosków. Oto niektóre z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie produkcji trichomów:

• Używaj genetyki wysokiej jakości: Jest to najlepszy sposób na to, aby mieć pewność, że masz roślinę wytwarzającą dużą gęstość włosków. Jeśli uprawiasz z nasion, koniecznie przeprowadź badania i wybierz odmianę, która ma udowodnioną linię genetyczną pozwalającą na produkcję dużych ilości wysokiej jakości żywicy.
• Używaj odpowiednich składników odżywczych: tak jak każda inna żywa istota, rośliny potrzebują odpowiednich składników odżywczych, aby rosnąć i prosperować. Nie da się przecenić znaczenia dostarczania uprawom właściwej równowagi składników odżywczych we właściwym czasie. Jeśli chodzi o produkcję włosków, należy zastosować mieszankę składników odżywczych bogatą w fosfor i potas. Dzięki temu Twoje rośliny będą miały największe szanse na wypompowanie dużej ilości żywicy.
• Utrzymuj swoje rośliny w zdrowiu: wydaje się to oczywiste, ale upewnienie się, że Twoje rośliny są tak zdrowe, jak to możliwe, ma kluczowe znaczenie dla maksymalizacji produkcji włosków. Unikanie wszelkich form stresu, takich jak stres cieplny, niedobory składników odżywczych, szkodniki, pleśń i choroby, znacznie pomoże w zagwarantowaniu, że Twoja uprawa będzie w stanie wyprodukować duże ilości wysokiej jakości włosków. Jeśli chcesz, aby Twoja roślina przypominała ośnieżoną choinkę, lepiej o nią zadbaj.
• Używaj dodatków wysokiej jakości: Na rynku dostępnych jest wiele dodatków, które można zastosować w celu zwiększenia produkcji włosków. Produkty te zwykle działają poprzez dostarczanie roślinie dodatkowych składników odżywczych lub poprzez stymulację hormonów wzrostu. Chociaż nie ma gwarancji, że stosowanie tych produktów zapewni większe plony, zdecydowanie warto je wypróbować, jeśli chcesz zapewnić swoim uprawom dodatkowy impuls. Wybór jest ogromny i niektórzy hodowcy będą krzyczeć o zaletach niektórych produktów, ale jeśli zdecydujesz się na produkt renomowanej firmy, wszystko powinno być w porządku.
• Pewne formy technik treningu roślin mogą również pomóc w zwiększeniu produkcji włosków. Rzeczy takie jak topping, super kadrowanie i LST (trening o niskim poziomie stresu) mogą prowadzić do wzrostu lepkości.

Podsumowanie

A więc masz wszystko, co musisz wiedzieć o trichomach. Mamy nadzieję, że ten artykuł był pomocny i że teraz lepiej rozumiesz te niesamowite małe struktury. Jedyne, co pozostało teraz zrobić, to ubrudzić sobie ręce i wyhodować możliwie najlepszą trawę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.