Uprawa z Nasion Vs Uprawa z Szczepek

Istnieją dwa sposoby założenia ogrodu konopi indyjskich — przy użyciu nasion lub szczepek roślin marihuany.

Dla większości ogrodników praca z klonami jest szybsza i łatwiejsza niż z nasionami. Pomyśl tylko o swoim przydomowym ogrodzie. Bardziej prawdopodobne jest, że zaczniesz od młodych roślin niż od nasion. Są szybsze i łatwiejsze w uprawie niż kiełkowanie nasion. Również rośliny tej samej odmiany z nasion mogą różnić się jakością, ale klony zostały już wybrane i są jednolite.

W wielu stanach USA, w których marihuana jest legalna lub dozwolona, przychodnie lekarskie sprzedają klony. Przynajmniej w Północnej Kalifornie firmy klonujące produkują klony wolne od infekcji i chorób. Jeśli masz dostęp do zdrowych klonów, zacznij od nich.

Jeśli nie masz lokalnego dostępu do klonów, poszukaj w Internecie, gdzie znajdziesz wiele źródeł klonów i nasion, które zostaną do Ciebie wysłane. Zapewniają znacznie szerszy wybór odmian, w tym legendarne odmiany niedostępne lokalnie. Chociaż zamawianie nasion nie jest całkowicie pozbawione ryzyka, jest mało prawdopodobne, że małe opakowanie zostanie wykryte, ponieważ nasiona nie mają zapachu i są wysyłane w „normalnych” kopertach, które nie budzą podejrzeń.

Zalety nasion

• Rośliny z nasion mają lepszy korzeń palowy niż klony. Korzeń palowy jest odpowiednikiem głównej łodygi. Rośnie prosto w dół, a wzdłuż całej jego długości wyrastają boczne gałęzie. Głęboki korzeń palowy dociera do zwierciadła wody lub wilgotnej gleby na niższym poziomie wierzchniej warstwy gleby lub przepuszczalnego podłoża.
• Nasiona są wolne od chorób i szkodników, w tym wirusów. Klony mogą przenosić zarówno szkodniki, jak i choroby.
• Wiesz, że masz odmianę, którą chciałeś, jeśli pochodzi ona od firmy nasiennej.
• Nasiona są produktem rozmnażania płciowego, więc dziedziczą cechy genetyczne od obojga rodziców. Rośliny z nasion wykazują pewną zmienność genetyczną, więc możesz wybrać najlepszą roślinę lub tę, która najbardziej Ci się podoba. Uprawa z nasion jest bardziej ryzykowna, ponieważ nie masz pewności, jak rośliny będą wyglądać.
• Nasiona wielu odmian są łatwo dostępne w sklepach, przychodniach, pocztą i przez Internet. Kiedy pochodzą od firmy nasiennej, możesz mieć pewność, że otrzymasz odmianę o podstawowych cechach, które chcesz.
• Są bardzo przenośne i łatwe do przechowywania przez długi czas.

Wady nasion

• Marihuana ma oddzielne rośliny męskie i żeńskie. Samce, jeśli nie są wykorzystywane do celów hodowlanych, są bezużyteczne i stanowią niebezpieczne zapylacze, które zagrażają sile kwiatów żeńskich, stwarzając ryzyko zapylenia.
• Zwykle około połowa roślin to rośliny męskie, które należy wykryć i usunąć. Może to być żmudne zadanie, a konsekwencją pominięcia jednego z nich mogą być nasiona pąków w całym ogrodzie.

Nasiona feminizowane

Nasiona feminizowane zostały wyhodowane w celu uzyskania wyłącznie roślin żeńskich. Stanowią rozwiązanie problemu określania płci samców, ponieważ wszystkie rośliny są roślinami żeńskimi.

Kiełkowanie nasion jest operacją delikatniejszą niż przesadzanie klonów. Nasiona rosną dłużej i są gotowe do kwitnienia, ponieważ ukorzenione klony są już biologicznie dojrzałe i mają przewagę w rozwoju korzeni.

Rośliny z nasion nie odtwarzają dokładnie cech swoich rodziców. Nasiona odmiany, którą widziałeś i próbowałeś, nie wyrosną dokładnie tak samo jak ich matka, chociaż będzie to bardzo zbliżone.

Ponieważ po ustaleniu płci roślin odrzucisz mniej więcej połowę roślin, uprawa z nasion może łatwiej doprowadzić Cię do przekroczenia legalnych limitów liczby roślin lub pozostawić mniej roślin, niż jest to dozwolone lub przewidywane.

Zalety klonów

• Klony pobiera się z roślin żeńskich, więc one też są żeńskie. Nie ma samców ani hermafrodytów, które mogłyby zepsuć naszą uprawę.
• Klony pozwalają ominąć fazę kiełkowania, przez którą przechodzą nasiona. Nasiona potrzebują kilku tygodni, aby dogonić ukorzenione korzenie i zastąpić rośliny w momencie ich kwitnienia.

Wady klonów

• Klony są dostępne w handlu jedynie w niektórych stanach, w których obowiązują przepisy dotyczące marihuany medycznej.
• Klony wybranej odmiany nie zawsze są dostępne, nawet jeśli są legalne.
• Klony mogą przenosić choroby i szkodniki, które mogą zainfekować cały ogród. Klony od znajomych są bardziej narażone na infekcję niż klony hodowane profesjonalnie.

Główne wady dla hodowców zewnętrznych:

• Klony nie rosną tak energicznie jak rośliny z nasion, zwłaszcza na zewnątrz, ponieważ klony nie wytwarzają korzenia palowego. Wyrastają jedynie korzenie wtórne z łodygi, a następnie większość ich wzrostu ma charakter boczny, a nie dolny. Główną zaletą posiadania korzenia palowego jest możliwość wkopania się głęboko w ziemię i dotarcia do wody niedostępnej bliżej powierzchni. Korzeń palowy wypuszcza boczne gałęzie na całej swojej długości, zapewniając roślinie sieć korzeni zajmującą większy obszar trójwymiarowy. W rezultacie w kilku warstwach gleby znajduje się więcej korzeni, dzięki czemu mogą uzyskać więcej wody i składników odżywczych potrzebnych do wzrostu rośliny. Nie ma to tak dużego wpływu na rośliny uprawiane w pomieszczeniach, ponieważ rośliny nie rosną tak duże, a korzeń palowy nie jest tak ważny w środowisku pojemnikowym.
• Korzeń palowy u roślin wyhodowanych z nasion jest przedłużeniem łodygi, dzięki czemu zakotwicza roślinę i bezpiecznie utrzymuje koronę. Rośliny klonowe mają pojedynczą warstwę korzeni bocznych. Łodyga kończy się blisko linii gleby, w miejscu cięcia. Nie zapewnia to tak dużego wsparcia, jak roślina z korzeniem palowym.

*Na zewnątrz lub w pomieszczeniu ze starszymi roślinami jeden lub dwa korzenie boczne mogą stać się dominujące i rozwinąć się w krótkie korzenie palowe, które pomagają zakotwiczyć roślinę, a także wytwarzają korzenie boczne. Ich połączenie z łodygą jest wzmocnione przez warstwy wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.