Prawidłowe przesadzanie roślin

Proces przesadzania roślin zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko. Szok oraz stres związany z przesadzaniem roślin może być niewiarygodnie szkodliwy dla wzrostu i rozwoju roślin, a w niektórych przypadkach nawet śmiertelny. Jednak dzięki odpowiedniej realizacji, proces przesadzania powinien przynieść wiele korzyści naszym roślinom, prowadząc do lepszego rozwoju korzeni i produkcji zdrowszych kwiatów.

Pierwsze przesadzanie.

Młode rośliny powinny być początkowo zasiane w pojemniku o wielkości kubka. Ta początkowa „doniczka” powinna być odpowiednia na kilka pierwszych tygodni, zanim konieczne będzie przesadzenie naszych roślin. Ponownie, pierwsze przesadzanie powinno nastąpić po tyk, jak siewki wykiełkują swój czwarty, lub piąty zestaw liści.

Po sprawdzeniu rozwoju korzeni i potwierdzeniu, że roślina zaczyna wypełniać donicę zdrowymi korzeniami, nadchodzi czas, aby wybrać następny, większy pojemnik.

• Umyj ręce i/lub załóż rękawiczki, aby zapobiec zanieczyszczeniu delikatnych korzeni. Zachowaj otoczenie w jak najwyższej higienie.

• Staraj się nie podlewać roślin dzień przed ich przesadzaniem.

• Wypełnij docelową donicę odpowiednimi składnikami odżywczymi i sprawdź kilka razy, czy na pewno oferuje ona wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić twoją roślinę.

• Staraj się nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania.

• Podczas przesadzania postaraj się unikać intensywnego światła. Pomoże to zapobiec niepotrzebnemu stresowi roślin.

Przesadzanie roślin będących w fazie wegetatywnej.

Po pierwszym przesadzaniu, każde kolejne przesadzanie powinno być oparte na ekspansji korzeni. Pamiętaj, że rośliny wymagają zwykle 2 galonów ziemi na każde 12 cali wzrostu podczas fazy wegetatywnej.

Rośliny powinny maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoich obecnych pojemnikach przed wyborem nowej donicy. Proces ten może trwać tak długo, jak długo hodowca zamierza utrzymywać roślinę w fazie wegetatywnej. Często rośliny „matki” – wykorzystywane do pobierania szczepek – przesadzane są do większych doniczek, aby mogły kontynuować fazę wegetatywną przez długi czas.

• Pamiętaj, aby zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju niepokojące objawy.

• Hodowcy suplementujący składniki odżywcze powinni zmniejszyć suplementację o połowę przed przesadzeniem, aby zapobiec szokowi oraz stresowaniu roślin.

• Unikaj zbytniego przepakowywania podłoża do doniczek po przesadzaniu. Może to grozić drenażem i uszkadzać system korzeniowy.

Ostateczne doniczki.

Ostateczne doniczki są końcowym miejscem zamieszkania rośliny podczas całego cyklu kwitnienia aż do zbiorów. Jest to zawsze największy pojemnik wykorzystywany podczas wzrostu i szczególnie zalecane jest umieszczanie roślin w tychże doniczkach przed wejściem roślin w fazę kwitnienia.

Szok związany z przesadzaniem może okaleczyć rozwój roślin, zwłaszcza ten, w którym roślina przechodzi w fazę kwitnienia.

• Przesadź rośliny co najmniej 1 – 2 tygodnie przed rozpoczęciem fazy kwitnienia.

• Upewnij się, że rośliny będą miały wystarczająco miejsca, aby się poprawnie rozwijać. W przypadku uprawy indoor jest to około 3 – 5 galonów, outdoor zaleca się pojemniki o objętości ponad 5 galonów (oczywiście wszystko zależy od odmiany).

• Większe rośliny mogą wymagać słupków i innych urządzeń podtrzymujących je, zwłaszcza po to, aby uniknąć uszkodzeń strukturalnych do których zazwyczaj dochodzi po przesadzaniu.

Przy prawidłowym wykonaniu procesu korzyści będą ogromne. Jednak najważniejszym aspektem udanego przesadzania jest to, że hodowca dostaje to, czego oczekuje od swojej uprawy i czerpie maksymalne zyski ze swoich roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.