Terpeny: Smak marihuany

Od lat naukowcy odczuwali, że różnice w stosunkach kannabinoidów znajdujących się w cannabis powodują różne efekty marihuany. Badania nad nowoczesną marihuaną wykazały jednak, że większość odmian posiada duże stężenia THC, ale prawie żadnych kannabinoidów.

Z powodu tego odkrycia naukowcy zaczęli mocniej przyglądać się terpenom, cząsteczkom zapachów znajdujących się w olejkach roślinnych.

Prawie każdy zapach roślinny – od kwiatów perfumeryjnych po zioła i przyprawy – składa się z terpenów roślinnych. Istnieje kilka przyczyn produkcji terpenu, w tym przyciąganie zapylaczy, przyciąganie roślinożernych drapieżników oraz środek odstraszający drapieżników. Przyprawy i zioła gromadzą swoje charakterystyczne zapachy w olejkach eterycznych, które produkują. Każdy olej roślinny jest połączeniem różnych terpenów. Wiele terpenów można znaleźć w olejach różnych roślin. Na przykład limonen, który nadaje roślinom cytrusowym charakterystyczne zapachy, często występuje w przyprawach takich jak rozmaryn, mięta pieprzowa czy marihuana.

Roślinny olejek eteryczny zawiera wszystkie własne terpeny i jest powszechnie stosowany w aromaterapii, ponieważ terpeny wpływają na nastrój oraz funkcjonowanie mózgu. Obecnie naukowcy są pod wrażeniem tego, że różne kombinacje terpenów mogą powodować różne efekty medyczne i zmiany nastroju w różnych odmianach marihuany.

W taki sam sposób, jak róże różnią się odmiennymi zapachami, różne odmiany marihuany mają również niepowtarzalne zapachy, od słodkich i kwiatowych do śmierdzących i gryzących. Te zapachy wskazują na różne kombinacje terpenów, z których niektóre są podobne (na przykład analogi limonenu). Limoneny mają cytrusowe zapachy takie jak pomarańcza, mandarynka, cytryna i grejpfrut, a także zwiększają czujność oraz koncentrację. Limoneny mają również właściwości grzybobójcze.

Ze względu na to, że terpeny wpływają na to, w jaki sposób przebiegnie nasze doświadczenie z marihuaną, użytkownicy mogą przewidzieć jak dana odmiana zadziała na nich tylko poprzez rozpoznanie pewnych zapachów. Zapach jest dobrą wskazówką na temat właściwości leczniczych danej odmiany. Odmiany marihuany o podobnych zapachach będą z reguły zapewniać te same właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.