Spalenie roślin zbyt dużą ilością światła

Mimo że rośliny cannabis wymagają znacznych ilości światła, oczywiście możliwym jest dostarczenie go zbyt dużo. Kiedy tak się dzieje i twoje rośliny doświadczają stresu, pojawić mogą się różnego rodzaju problemy. Porozmawiajmy zatem o spaleniu roślin cannabis zbyt dużą ilością światła – jak rozpoznać ten problem oraz jak mu zapobiec.

Cannabis zwykle toleruje duże ilości światła i rzeczywiście wymaga go sporo do optymalnego wzrostu. Jest to szczególnie ważne podczas fazy kwitnienia, dzięki czemu możesz oczekiwać obfitych zbiorów. Jednak zapewnienie marihuanie zbyt dużej ilości światła również jest możliwe, zwłaszcza gdy uprawiasz rośliny w pomieszczeniu z pomocą mocnych, sztucznych świateł.

Zbyt duże ilości światła mogą na różne sposoby obciążyć rośliny cannabis. Lekkie spalenie roślin sprawia, że liście znajdujące się najbliżej źródła światła żółkną, a w wielu przypadkach także się kruszą i umierają. W niektórych przypadkach rośliny również mogą blaknąć, tracąc swój naturalny kolor i zamieniając go na kolor biały.

OZNAKI I OBJAWY SPALENIA ROŚLIN ŚWIATŁEM

Kiedy twoje rośliny cierpią z powodu lekkiego oparzenia, zazwyczaj najbardziej cierpią liście znajdujące się na górze, bezpośrednio pod światłami. Będą one żółknąć i w pewnym momencie umrą. Ale nie zawsze zobaczysz to od razu. Czasami liście zaczną się najpierw zwijać, zanim zaczną zmieniać kolory.

ROZRÓŻNIENIE SPALENIA OD NIEDOBORU AZOTU

Niektóre problemy z uprawy cannabis, takie jak niedobór azotu, również mogą wykazywać żółte liście, ale istnieją sposoby, aby odróżnić jeden stan od drugiego. Najbardziej oczywistą różnicą w przypadku niedoboru azotu jest to, że lekkie oparzenie oddziałuje najpierw na górne liście znajdujące się w pobliżu światła, podczas gdy niedobór azotu zwykle zaczyna pojawiać się na starszych liściach, na dnie rośliny.

Żółte liście powodowane niedoborem azotu więdną, kruszą się i zazwyczaj same opadają. Z drugiej strony – spalone liście z pomocą światła zwykle pozostają na roślinie i wcale same nie opadają. W przypadku spalenia światłem, żyły liści pozostają zielone, co nie ma miejsca w przypadku niedoboru azotu.

Ale żółte liście na szczycie roślin nie są jedynym objawem poparzenia światłem. Czasami liście mogą również przybrać czerwonawy lub purpurowy kolor, razem z brązowymi plamami i wypalonymi końcówkami liści lub krawędziami.

PROBLEMY ODŻYWCZE MOGĄ POGARSZAĆ OBJAWY SPALENIA

Jeśli twoje rośliny cannabis nie otrzymają odpowiednich składników odżywczych dla optymalnego wzrostu lub cierpieć będą na inne problemy, zwiększy to szansę na zniszczenie roślin. Zdrowe rośliny tolerować będą poparzenie o wiele lepiej.

ROZPOZNANIE SPALENIA ŚWIATŁEM

Objawy poparzenia światłem niekoniecznie muszą pojawić się natychmiast. Czasami światło może znajdować się trochę za blisko rośliny, co oznacza, że spalenie przebiegać będzie powoli i nie rozpoznasz go od razu. W tym przypadku liście ginąć będą powoli – zajmie im to kilka dobrych tygodni. Gdy tak się stanie, zamiast tego zaczniesz zauważać pierwsze oznaki poparzenia światłem na starszych liściach, co może utrudnić znalezienie prawdziwej przyczyny.

BLAKNIĘCIE LIŚCI

Liście cannabis oraz ich pąki wystawione na działanie zbyt dużej ilości światła mogą wyblaknąć. Zamiast żółknąć i się kruszyć, liście oraz pąki tracą kolor i stają się blado-białe. Może się to zdarzyć, kiedy używasz nowoczesnych, wysokowydajnych diod LED lub HPS umieszczonych zbyt blisko światła.

Białe, jasno wybielone pąki są czasem określane albinosami lub uważane za nowy rodzaj białej odmiany cannabis. Niestety, nie ma nic dobrego w tych wybielonych roślinach – oczywiście poza ich ciekawym wyglądem. W rzeczywistości, wybielone pąki najprawdopodobniej straciły już większość swojego smaku, potencji, lub jednego i drugiego.

Wybielone pąki, spowodowane zbyt dużą ilością światła nie zdarzają się zbyt często. W większości przypadków pąki, które wystawione są na zbyt duże działanie dużej ilości światła wyglądają na spalone, a małe liście które się na nich znajdują mają ciemny, brązowy kolor.

ZAPOBIEGANIE

Jeśli podejrzewasz, że twoje rośliny mogą cierpieć z powodu lekkiego oparzenia, możesz zrobić dwie rzeczy:

1. Zwiększ odległość świateł od roślin.
2. Zmniejsz intensywność tych świateł.

W przypadku, kiedy nie jesteś w stanie przenieść światła wyżej i oddalić go od roślin, możesz również pochylić rośliny, i w taki sposób zwiększyć tę odległość. Możesz również rozważyć przycięcie topów, ale tylko wtedy, gdy rośliny są jeszcze w fazie wegetatywnej.

JAKA JEST OPTYMALNA ODLEGŁOŚĆ ŚWIATEŁ OD ROŚLIN?

Światła dedykowane uprawie marihuany mogą się od siebie znacznie różnić pod względem zarówno mocy jak i intensywności, oraz widma światła, które emitują. Większość renomowanych producentów świateł dedykowanych uprawie posiada także informacje o zalecanych odległościach. Odległość ta zależy także od etapu wzrostu, w którym znajdują się rośliny. Młode rośliny naturalnie wymagają większej odległości, ponieważ są one o wiele bardziej wrażliwe na ekspozycję na światło.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać informacji na temat zalecanej odległości dla twoich świateł, nie wahaj się o nie poprosić w lokalnym sklepie.

SPALENIE ŚWIATŁEM W UPRAWIE OUTDOOR

A co ze spaleniem roślin zbyt dużą ilością światła w uprawie outdoor? Spalenie ich outdoor, nawet w najbardziej intensywnym świetle słonecznym jest znacznie mniej prawdopodobne. Jedynym momentem, w którym trzeba uważać na zbyt dużą ilość światła, jest przenoszenie roślin z wewnątrz na zewnątrz. W takim przypadku rośliny muszą się po prostu przyzwyczaić do zmiany. Nie należy przenosić ich z krytego namiotu do skąpanego w słońcu miejsca, ale najpierw umieścić w zacienionym miejscu na zewnątrz, aby mogły powoli przyzwyczaić się do nowego, jasnego środowiska. Po mniej więcej tygodniu możesz umieścić roślinę w bardziej nasłonecznionym miejscu.

STRES ŚWIETLNY & STRES CIEPLNY

Dość często wraz z oparzeniem świetlnym pojawiają się objawy stresu cieplnego. Powodem jest to, że wiele rodzajów świateł uprawy, z wyjątkiem niektórych świateł LED, również wydziela znaczną ilość ciepła.

W większości przypadków, gdy rośliny znajdują się zbyt blisko źródła światła, oprócz nadmiernej ekspozycji na światło, doświadczają one także znacznego stresu cieplnego. Oznacza to, że rośliny prawdopodobnie będą wykazywać mieszankę objawów obu warunków – za dużo światła, za dużo ciepła. Objawy te mogą manifestować się podobnie w postaci więdnących, przebarwionych oraz umierających liści.

PODSUMOWANIE

Wiedz, że wszelkie zmiany warunków uprawy roślin, takie jak zmniejszanie lub zwiększanie intensywności światła lub temperatury, wymagają także różnych innych zmian dotyczących nawadniania oraz składników odżywczych. Więcej światła sprawi, że twoje rośliny rosnąć będą szybciej, co oznacza, że będą również wymagać więcej wody oraz składników odżywczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.