Nudności

Nudności – każdy z nas doświadczył tego w pewnym etapie swojego życia, ale dla niektórych przewlekłe nudności to poważny problem.

Zwłaszcza w przypadku osób z rakiem, nudności mogą być stanem osłabiającym, który czyni absorbowanie składników odżywczym prawdziwym wyzwaniem. Choć syntetyczna forma marihuany jest powszechnie stosowana w leczeniu ciężkich nudności, nie zapewnia to jednak takiej samej ulgi jak prawdziwa roślina.

Nudności nie są samodzielną chorobą lub zaburzeniem. Jest to niewygodne uczucie w żołądku, któremu towarzyszy mimowolne pragnienie wymiotowania (lub wypróżnienia tego co jest w żołądku). Z nudnościami ludzie często tracą pragnienia jedzenia, a także możliwość zachowania tego, co mogli już zjeść.

Nudności są objawem spowodowanym przez coś innego, nie są samodzielną chorobą. Mogą powodować chęć wymiotowania lub nie. Jeśli nie będą leczone w jakikolwiek sposób, mogą być osłabiające.

Nawet jeśli nie towarzyszą im wymioty, nudności sprawiają, że osoba czuje dyskomfort, który trudno zignorować. Nudności mogą powodować, że dana osoba musi pozostać w domu dopóki objaw nie ustąpi.

Nudności są niespecyficznym objawem, który ma wiele przyczyn. Czas nudności może wskazywać co je dokładnie powoduje, podobnie jak wiek pacjenta. Dzieci, na przykład, częściej doświadczają nudności z określonych przyczyn, podczas gdy dorośli częściej doświadczają tego stanu z innych powodów.

Nudności mogą być spowodowane przez wiele rzeczy, w tym:
• zatrucie pokarmowe
• ciąża/ poranne mdłości
• wypicie zbyt dużej ilości alkoholu
• zakażenie żołądkowo – jelitowe
• niski poziom cukru we krwi
• brzydki zapach
• choroba lokomocyjna (samochód, łódź itp.)/ zawroty głowy
• niepokój.

Nudności oraz wymioty są często spowodowane częstymi sposobami leczenia konkretnych, poważnych schorzeń. Zabiegi te obejmują:
• chemioterapia (w przypadku raka)
• leczenie przeciwretrowirusowe (AIDS/ HIV).

Osoba, która przeszła chemioterapię, leczenie przeciwretrowirusowe lub inny taki schemat leczenia może doświadczać pewnych niewygodnych skutków niepożądanych nawet po zakończeniu leczenia. Ze względu na nudności, które towarzyszyły tej terapii, ciało mogło stać się uwarunkowane do odpychania żywności. Innymi słowy, nudności stały się nawykiem, nawet jeśli nie istnieje ich fizyczna przyczyna. Może to powodować znaczne problemu u pacjentów, którzy potrzebują skutecznego działania układu odpornościowego. Bez zdrowego zaopatrzenia w składniki odżywcze (żywność) nie będą w stanie dobrze funkcjonować.

Toksyny, chemikalia oraz ciężkie zapachy są również częstymi przyczynami nudności. Są to jednak przyczyny zewnętrzne, co oznacza, że nudności nie mają nic wspólnego z dolegliwością wewnątrz twojego ciała. Zamiast tego, ciało reaguje na czynniki zewnętrzne. To samo dotyczy osób cierpiących na choroby lokomocyjne.
Nudności nie muszą być spowodowane czynnikami zewnętrznymi lub poważną chorobą. Często jest to objaw przejściowych dolegliwości. Ten typ stanu, który najczęściej powoduje nudności, obejmuje ciążę i kłopoty wywołane alkoholem. Mimo, że są spodziewane i postrzegane jako mniej poważne choroby, pacjent powinienem zachować ostrożność oraz zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie w okresie nudności, zwłaszcza w przypadku wymiotów.

Nudności to objaw sam w sobie, le może również powodować inne objawy, na przykład wymioty. Wymioty mogą być łagodne (pojedyncze) lub poważniejsze (przewlekłe lub ciężkie wymioty). Zwłaszcza w przypadku ciężkich wymiotów, ważne jest dokładne monitorowanie ciała i utrzymywanie stałego spożycia płynów (jeśli to możliwe) oraz elektrolitów.

Nie istnieją dostępne opcje farmaceutyczne specyficznie na leczenie nudności. Typ stosowanej medycyny zazwyczaj zależy od przyczyny mdłości. Na przykład, jeden rodzaj leku, zwany lekiem przeciwwymiotnym jest stosowany w przypadku nudności związanych z chorobą lokomocyjną, opioidowymi lekami przeciwbólowymi, chemioterapią. Stosuje się go również u pacjentów z ciężkim zapaleniem żołądka i jelit, zwłaszcza gdy pacjent traci płyny szybciej niż mogą one zostać uzupełnione. Działania niepożądane tego leku to między innymi senność oraz zawroty głowy.

Inne leczenie, chociaż mniej powszechne i nie tak dokładnie zbadane jak lekarstwa, obejmuje żele zastosowania miejscowego. Istnieje wiele mocnych stron tego żelu, ogólnie jest on dostosowany do objawów i potrzeb pacjenta.

Jedną z naturalnych form leczenia, którą preferuje wiele ludzi jest… imbir. Może nie działać tak mocno jak niektóre leki na receptę, ale w przypadku „codziennych” nudności sprawdza się zadziwiająco dobrze.

Żadna z tych metod leczenia nie jest doskonała pod względem skuteczności lub efektów ubocznych. Jednym z rodzajów terapii, dobrze znanej z ograniczania uczucia nudności, jest medyczna marihuana. Jest skuteczniejsza niż imbir, ale posiada również niewielkie zagrożenia dla zdrowia.

Obecne badania nad wpływem marihuany na nudności zaczęły się już w latach osiemdziesiątych. W każdym z badań stwierdzono, że marihuana jest skuteczna w zmniejszaniu a nawet eliminowaniu nudności. Pomaga ona również pacjentom utrzymać zdrowie, zwiększyć masę ciała i spowolnić niezdrową utratę wagi.

W odpowiedzi na te badania powstała syntetyczna wersja marihuany. Niemniej jednak pacjenci stwierdzili, że naturalna marihuana wywołuje lepsze efekty niż ten syntetyczny związek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.