Marihuana nie jest zagrożeniem dla zdrowia płuc

Badanie pokazuje, że marihuana nie jest zagrożeniem dla zdrowia płuc.

Nawet długotrwałe narażenie na dym cannabis nie ma wpływu na zdrowie płuc.

Jak wynika z nowych badań opublikowanych w czasopiśmie Chronic Obstructive Pulmonary Diseases, ekspozycja na dym z marihuany nie ma negatywnego wpływu na płuca.Naukowcy z Colorado School of Public Health odkryli, że nawet długotrwałe narażenie na dym cannabis nie ma związku ze złym stanem zdrowia płuc.

Zespół naukowców oceniał, czy stosowanie marihuany miało niekorzystny wpływ na czynność układu oddechowego u 2.300 pacjentów w wieku od 40 do 80 lat, a niektórzy z nich palili również tytoń. Nie odkryto żadnego związku między paleniem marihuany a zdrowiem płuc.

W podsumowaniu możemy przeczytać: „Ani bieżące, ani wcześniejsze korzystanie z marihuany nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kaszlu, świszczącego oddechu lub przewlekłego zapalenia oskrzeli u przebadanych użytkowników marihuany w porównaniu do osób, które nigdy nie stosowały marihuany, nawet po dostosowaniu się do współzmiennych. Obecni i byli palacze marihuany mieli znacznie wyższą FEV1 (wymuszoną objętość wydechową) w porównaniu do osób, które nigdy nie stosowały cannabis.
Zarówno obecne jak i wcześniejsze stosowanie marihuany wiązało się natomiast ze znacznie mniejszą ilościową rozedmą płuc, w porównaniu do osób, które nigdy nie stosowały marihuany, nawet po dostosowaniu czynników takich jak wiek, lata palenia tytoniu oraz BMI.”

Naukowcy odkryli również, że palenie marihuany nie przyczyniło się do dalszego uszkodzenia płuc u tych, którzy również palili papierosy.

„U osób starszych, które stosowały tytoń w przeszłości, stosowanie marihuany nie zwiększa ryzyka wystąpienia niekorzystnych czynności płuc. Nie ma również nawet niewielkiego zwiększenia ryzyka związanego ze stosowaniem marihuany odnośnie dalszego nasilania objawów ze strony układu oddechowego lub niekorzystnego wpływu na czynności płuc u osób, które w przeszłości stosowały tytoń.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.