Luksemburg pierwszym krajem UE, który zalegalizował cannabis

Minister zdrowia potwierdza plany i wzywa kraje sąsiadujące do złagodzenia swoich przepisów.

Luksemburg wzywa swoich sąsiadów UE do złagodzenia przepisów antynarkotykowych, a Minister Zdrowia potwierdził plany zostania pierwszym krajem europejskim, który zalegalizował produkcję i konsumpcję konopi indyjskich.

„Polityka antynarkotykowa, którą stosowaliśmy przez ostatnie 50 lat nie zadziałała,” powiedziała Etienne Schneider dla Politico. „Zakazanie wszystkiego sprawiło, że stało się to bardziej interesujące dla młodych ludzi… Mam nadzieję, że wszyscy będziemy mieć bardziej otwarty stosunek do narkotyków”.

Oczekuje się, że mieszkańcy w wieku powyżej 18 lat będą mogli legalnie kupić cannabis do celów rekreacyjnych w ciągu dwóch kolejnych lat. Państwo będzie regulować produkcję i dystrybucję cannabis za pośrednictwem agencji konopi indyjskich.

Oczekuje się, że projekty przepisów zostaną ujawnione jeszcze w tym roku, podając dalsze szczegóły dotyczące rodzajów marihuany, które będą w sprzedaży, oraz nakładanego na nią podatku.

Schneider mówi, że przepisy mogą zawierać zakaz kupowania marihuany przez nierezydentów kraju w celu zniechęcenia do turystyki narkotykowej. Prawdopodobnie zakazana będzie także domowa uprawa marihuany.

Nieletni w wieku od 12 do 17 lat nie będą karani za posiadanie do pięciu gramów marihuany, ale ci, którzy mocniej łamać będą prawo – już tak.

Schneider mówi, że chciałaby zachęcić inne kraje UE do podążania ścieżką Luksemburga.
Rządowa umowa koalicyjna przewiduje całkowitą legalizację marihuany w ciągu kolejnych pięciu lat.

Jeśli prawo zostanie wdrożone, Luksemburg dołączy do Kanady, Urugwaju oraz jedenastu stanów USA, które zlekceważyły konwencję ONZ dotyczącą kontroli środków odurzających, która obowiązuje sygnatariuszy do ograniczenia narkotyków „wyłącznie do celów medycznych i naukowych, i zakazuje produkcji, eksportu, dystrybucji, importu, handlu oraz posiadania”, a w tym marihuany.

Luksemburg zalegalizował już wykorzystanie cannabis do celów medycznych. Posiadanie niewielkich ilości do celów rekreacyjnych również zostało zdekryminalizowane, ale ich zakup, sprzedaż oraz produkcja nadal pozostają nielegalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.