Linalool – Lawendowy Terpen

Wiele związków nadaje niepowtarzalny aromat każdej odmianie marihuany, a terpeny należą do najsłynniejszych. Linalool to naturalnie występujący olejek eteryczny występujący w wielu roślinach i jest jednym z najczęściej występujących terpenów w konopiach indyjskich. Linalool jest najczęstszym terpenem występującym w lawendzie i ma słodki, lekko cytrusowo-lawendowy zapach. Może mieć działanie relaksujące, dzięki czemu jest przydatny w leczeniu depresji i lęku. Można go również łączyć z bardziej uspokajającymi terpenami, takimi jak mircen i humulen, aby zwiększyć jego działanie uspokajające.

Linalool jest ulubionym produktem wśród produktów komercyjnych i często jest stosowany w produktach do pielęgnacji skóry i środkach czyszczących ze względu na kojący, kwiatowy zapach. Ale czym właściwie jest linalol i co sprawia, że ​​jest tak popularnym aromatem?

Co to jest Linalol?

Linalool to naturalnie występujący monoterpen występujący w wielu kwiatach i ziołach. Jest to jeden z ponad 200 terpenów występujących w konopiach indyjskich, odpowiedzialnych zarówno za intensywny aromat, jak i różne korzyści lecznicze. W szczególności linalool jest często kojarzony z bardziej kwiatowym, korzennym lub drzewnym zapachem marihuany.

Oprócz tego, że jest kluczowym terpenem w aromatycznym składzie marihuany, linalool jest znaczącym składnikiem i olejkiem eterycznym w różnych produktach spożywczych i produktach higieny osobistej. Linalool działa jako element zapachowy w kosmetykach i pielęgnacji skóry i podobno sprzyja relaksowi i uspokojeniu, a także może mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne.

Choć najczęściej kojarzy się go z lawendą, ponad 200 roślin wytwarza linalool, w tym cytrusy, mięta, drzewo różane, liść laurowy, bazylia, kolendra i cynamon.

Korzyści zdrowotne

Istniejące badania nad linalolem wskazują na obiecujący szereg potencjalnych korzyści zdrowotnych, głównie w przypadku uwzględnienia terpenu w działaniu konopi indyjskich.

• Antybakteryjny

W książce „Taming THC: Potential Cannabis Synergy and Phytocannabinoid-terpenoid Entourage Effects” dr Ethana Russo badał, w jaki sposób interakcja linaloolu, limonenu i CBG pomogła w leczeniu najbardziej opornej na leczenie formy infekcji gronkowcem. Wskazuje to na obiecujące właściwości przeciwdrobnoustrojowe i stanowi potencjalną użyteczność dla ludzi.

• Przeciwlękowy

Badania na zwierzętach wykazały obiecujące działanie linaloolu, redukujące stres i poprawiające nastrój. Jedno z badań wykazało, że myszy narażone na waporyzację linaloolu wykazywały obniżony poziom lęku i wykazywały mniej zachowań związanych z depresją. Inne badanie, tym razem na szczurach, wykazało, że linalol zapobiegał szkodliwym fizjologicznym skutkom stresu, gdy szczury były narażone na traumatyczne środowisko.

Kojące działanie Linaloolu może również sprawić, że stanie się on cenną pomocą w zasypianiu.

• Przeciwzapalny

Linalool wykazał obiecujące właściwości łagodzące ból ze względu na jego zdolność do podnoszenia poziomu adenozyny w mózgu i zmniejszania aktywności komórek w kręgosłupie, które przekazują sygnały bólowe.

Inne badanie wykazało, że pacjenci, którzy przeszli operację i byli narażeni na waporyzację linaloolu, znacznie rzadziej potrzebowali pooperacyjnego leczenia opioidami. Grupa wąchająca linalool w badaniu również stosowała tylko 50% więcej morfiny niż grupa kontrolna, co sugeruje, że linalool może zmniejszyć potrzebę stosowania opioidów pooperacyjnych w leczeniu bólu.

• Alzheimer

Nowsze i ekscytujące badania wykazały, że linalool może leczyć i zapobiegać chorobie Alzheimera. Badanie z 2016 roku sugeruje, że linalol może przywrócić niektóre funkcje poznawcze i emocjonalne utracone w wyniku choroby Alzheimera dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. W tym samym badaniu zaobserwowano, że linalool zmniejsza liczbę płytek i splotów mózgowych, które definiują chorobę Alzheimera i przyczyniają się do pogorszenia funkcji poznawczych.

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Choć wielu uwielbia linalol i jego kwiatowy zapach, opinia ta nie jest uniwersalna. Czasami po wielokrotnym użyciu u niektórych użytkowników rozwija się poważna alergia na niektóre rośliny. Lawenda i rumianek, które zawierają linalol, to dwa takie składniki występujące w naturalnych produktach kosmetycznych, a wzrost popularności tej branży wywołał kontrowersje dotyczące etykietowania i stosowania.

Dla niektórych linalool może być składnikiem silnie uczulającym, który może zakłócać lub uszkadzać wrażliwą skórę. Lawenda może przynosić korzyści kojące, ale jest również dobrze znanym alergenem, który może powodować wysypki, oparzenia i inne reakcje alergiczne.

Badanie wykazało, że alergie na utleniony linalol były „częste” w Wielkiej Brytanii, a wiele agencji zajmujących się regulacją leków w Europie wymaga obecnie oznakowania składnika lub całkowicie go zakazuje. Dlatego osoby cierpiące na egzemę i łuszczycę lub zagrożone egzemą i łuszczycą powinny unikać produktów do pielęgnacji skóry zawierających linalool. Zamiast tego wybierz opcje bezzapachowe i łagodniejsze.

Odmiany marihuany o wysokiej zawartości linaloolu

Linalool nadaje konopiom kwiatowy, korzenny aromat i występuje w większych ilościach w tych odmianach, między innymi:

• Do-si-dos,
• Mazar I Sharif,
• Amnesia Haze,
• Scooby Snack,
• LA Confidential,
• OG Shark,
• Dark Matter,
• Lavender.

Podsumowanie

Linalool to popularny terpen, którego poszukuje wielu entuzjastów konopi indyjskich ze względu na jego kwiatowy, lawendowy aromat oraz działanie przeciwlękowe (łagodzące stany lękowe), łagodzące stres, przeciwzapalne i relaksujące. Jednakże ilość linaloolu w marihuanie jest zwykle na tyle niska, że ​​jest dobrze tolerowana przez większość ludzi. Jednakże osoby o wrażliwej skórze powinny wykonać test punktowy (nałożyć niewielką ilość na mały obszar skóry) każdy produkt zawierający linalool pod kątem jakichkolwiek reakcji, a osoby uczulone na linalol powinny całkowicie unikać terpenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.