Badania pokazują, że marihuana nie wpływa na strukturę mózgu.
Nowe badanie opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Drug and Alcohol Dependence wprowadza nowe informacje zaprzeczające powszechnym obawom dotyczącym stosowania marihuany poprzez nastolatków. Przebadano 200 mężczyzn i nie znaleziono żadnego związku między używaniem marihuany przez młodzież a objętością mózgu dorosłych.
Naukowcy z Arizona State University uważnie kontrolowali wykorzystanie cannabis przez około 200 chłopców z Pittsburghu pod koniec lat 80. XX wieku, a następnie porównali te wskaźniki ze skanami mózgu MRI wysokiej rozdzielczości u tych samych pacjentów 20 lat później, gdy mieli oni po 30 lat.
„Nie znaleźliśmy żadnych różnic w strukturze mózgu dorosłych” wśród osób, które zgłosiły intensywne używanie cannabis w młodości; tych, które zgłaszały okazjonalne wykorzystanie marihuany; oraz tych, którzy nie stosowali marihuany wcale.
„Nawet chłopcy o najwyższym poziomie narażenia na marihuanę w okresie dojrzewania nie wykazywali zmiany w strukturze mózgu – ich mózg był tak samo rozwinięty jak w przypadku chłopców, którzy nie byli wcale narażeni na marihuanę”.
Nauka dotycząca stosowania cannabis przez młodzież oraz rozwoju mózgu jest złożona, posiada ogromne podłoże polityczne i jest w dużej mierze niejasna. Nowe badanie dodaje kolejną warstwę danych do tego równania – jednak mało prawdopodobnym jest, że ostatecznie będzie w stanie obalić mity związane ze stosowaniem marihuany przez nieletnich.
„Co ważne, w kilku [poprzednich] kontrolowanych badaniach stwierdzono różnice w strukturze mózgu u nastolatków lub młodych dorosłych stosujących cannabis,” napisał Meier. „Na podstawie tych badań nie było jasne, czy różnice w strukturze mózgu między [tymi podmiotami] utrzymywały się w późniejszym wieku dorosłym. Nasze badanie sugeruje, że wcale tak nie jest. ”
Innymi słowy, różnice w strukturze mózgu mogą pojawić się u osób zaczynających stosowanie cannabis w wieku 20 lat, a następnie rozproszyć się, zanim dane osoby osiągną wiek 30 lat.
Różne miary formowania się mózgu
Meier potwierdził również, że zawarte w badaniach dane MRI, które mierzyły objętości mózgu podkorowego oraz objętości i grubości kory mózgowej, mogą nie być najdokładniejszymi miarami dysmorfii mózgu skorelowanej z marihuaną. W niektórych wcześniejszych badaniach naukowcy wykorzystali inne miary (kształt i gęstość istoty szarej, integralność istoty białej) w celu oceny różnic strukturalnych w mózgu między osobami używającymi marihuanę oraz osobami niebędącymi użytkownikami. Badanie ASU zawiera szereg implikacji. Autorzy stwierdzili, że wzorce używania konopi przez nastolatków, od zerowego do lekkiego po ciężki, „nie wydają się mieć trwałego wpływu na strukturę mózgu”. W kontekście tego badania „nie stwierdzono związku między prospektywnie ocenianą konsumpcją konopi przez młodzież a objętością podkorową mózgu i objętością i grubością kory mózgowej w wieku dorosłym”.
Naukowcy ostrzegają, że ich badanie należy interpretować w kontekście wcześniejszych badań, które analizowały możliwe zakłócenia krytycznego rozwoju mózgu, objętości hipokampu i struktury mózgu dorosłego. „Przeglądy tych badań ujawniły, że chociaż kilka badań znalazło dowody na związek między wykorzystaniem marihuany we wczesnym wieku a strukturą mózgu osób dorosłych, większość badań go tak naprawdę obala”.