Popularne, kultowe klasyki, takie jak “The Big Lebowski”, każą ci wierzyć, że ludzie, którzy stosują marihuanę nie tylko cały czas jedzą przekąski, ale są też zbyt leniwi, by angażować się w jakąkolwiek dużą aktywność fizyczną.
Przy tego rodzaju stereotypach przenikających przez filmy oraz programy telewizyjne, oczywiście sensownym wydaje się, że wiele osób zakłada, iż stosowanie marihuany jest związane z dużym przyrostem masy ciała.
Ale badanie opublikowane 16 marca 2019 roku w Journal of Epidemiology wydaje się podważać to przekonanie. Jest to badanie pokazujące, że użytkownicy marihuany są mniej narażeni na otyłość niż osoby niebędące użytkownikami.
W swojej pracy, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan wykorzystali dane z National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Warunki (NESARC), przekrojowej, reprezentatywnej dla całego kraju próby badawczej obywateli USA w wieku 18 lat i starszych. W sumie przeanalizowali zgłoszone odpowiedzi ponad 33 000 osób.
W pierwszej fali wywiadów przeprowadzonej w latach 2001-2002 uczestnicy zostali zapytani, czy używali marihuany, a jeśli tak, to kiedy ostatnio i jak często ją stosują. Kiedy wrócili na kolejny wywiad w latach 2004-2005, badacze zapytali uczestników, czy używali marihuany od czasu przeprowadzenia pierwszego wywiadu.
Pomiędzy dwoma okresami wywiadu naukowcy prześledzili wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) we wszystkich kategoriach respondentów – tych, którzy nigdy nie spożywali cannabis, osób, które zaprzestały wcześniejszego używania, nowicjuszy oraz częstych użytkowników marihuany.
Kiedy wykluczyli uczestników w wieku powyżej 65 lat (badania pokazują, że spadki BMI u osób starszych są często spowodowane utratą masy mięśniowej), odkryli „osłabiony wzrost BMI dla podgrup używających konopi indyjskich w porównaniu z osobami nigdy nieużywającymi marihuany”.
Innymi słowy, ci, którzy zgłosili używanie marihuany, przybrali na wadze, ale w zmniejszonym tempie w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie spożywali marihuany.
„W NESARCS części użytkownicy marihuany oraz nowicjusze zakwalifikowani do podgrup osób szczupłych” stwierdziło badanie.
Badanie oferuje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego użytkownicy marihuany odczuwają niższy przyrost masy ciała. Jednym z nich jest na przykład zmniejszenie gęstości określonego receptora kannabinoidowego CB1R przy częstym używaniu konopi indyjskich. Jest to teoria, która została po raz pierwszy wprowadzona w 2018 roku przez oddzielny zespół badaczy z Indiana University South Bend.
„W przypadku wielu pacjentów” napisano w metaanalizie, którą opublikowano w grudniu, „cannabis może być lepszym rozwiązaniem na odchudzanie niż operacja czy leki.”
Inna możliwość wyjaśnienia związku między używaniem marihuany a BMI dotyczy właściwości przeciwzapalnych innego receptora kannabinoidowego, CB2R. „Związek stanów zapalnych i otyłości jest szeroko potwierdzony w badaniach przedklinicznych i klinicznych”, piszą autorzy badania.
Odkrycia te są ważne dla przyszłych badań biomedycznych dotyczących kannabinoidów – zwłaszcza, że medyczna marihuana jest często reklamowana jako potencjalne leczenie zapobiegające traceniu wagi u pacjentów z HIV / AIDS i rakiem, jak stwierdzono w badaniu.