Kolejne badanie mówi, że legalizacja nie powoduje zwiększonego stosowania marihuany wśród nastolatków.
Ekspansja legalizacji marihuany w USA nie miała praktycznie żadnego wpływu na wskaźnik wykorzystania substancji wśród nastolatków.
Dowody wskazują, że legalizacja marihuany nie ma negatywnego wpływu na wskaźnik stosowania pochodnych cannabis wśród nastolatków. Niedawno naukowcy z Mailman School of Public Health na Columbia University przeprowadzili badanie w którym nie wykazano związku między legalizacją cannabis a stosowaniem jej wśród nastolatków. Przeanalizowano dane z 11 oddzielnych badań z 1991 roku. Wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Addiction”.
Na razie wydaje się, że nie ma podstaw do mówienia, że legalizacja medycznej marihuany zwiększa stosowanie substancji przez nastolatków” – powiedziała dr Deborah Hasin, profesor Epidemiologii i główny autor badania.
„Jednakże, może się okazać, że sytuacja się zmieni, gdy skomercjalizowane rynki medycznej marihuany rozwiną się bardziej, i wszystkie stany zalegalizują rekreacyjną marihuanę.”
Legalizacja medycznej marihuany trafiła do Stanów Zjednoczonych drogą kalifornijską w 1996 roku. Od tego czasu 29 stanów przyjęło ustawy dotyczące legalizacji cannabis do celów medycznych. Przeciwnicy legalizacji marihuany tradycyjnie twierdzą, że poluzowanie polityki stymulować będzie większe wykorzystanie cannabis wśród nastolatków.
Naukowcy jednak obalili ten mit. Niedawny raport federalny wykazał, że mimo iż marihuana jest legalna w pewnym stopniu w ponad połowie kraju, stosowanie jej przez nastolatków jest najniższe od 22 lat.
W badaniu przeprowadzonym przez naukowców wykorzystano wyniki 11 badań przeprowadzonych w latach 1991-2014, w których badano odsetek stosowania marihuany przez nastolatków. Następnie porównano te tendencje do wyników z ubiegłych miesięcy – przed i po wprowadzeniu przepisów legalizujących marihuanę.
Jak wykazało badanie, stosowanie marihuany przez nastolatków nie zmieniło się po przyjęciu praw dotyczących medycznej marihuany.