Ważne Informacje Na Temat Pinenu

Terpeny odpowiadają za nadawanie aromatu i smaku wszystkiemu, co występuje w naturze, od drzew po kwiaty i owoce. Ale co najważniejsze, to terpeny nadają każdej odmianie marihuany specyficzny smak, aromat i niektóre właściwości aktywne. Istnieje ogromna różnorodność terpenów konopi indyjskich, takich jak pinen, jeden z terpenów najczęściej występujących w pąkach marihuany z którym prawdopodobnie już się spotkałeś.

1. Czym jest pinen?

Podobnie jak wszystkie inne terpeny, pinen jest wytwarzany we włoskach pąków marihuany, tych błyszczących, przezroczystych gruczołach przypominających grzyby, w których rozwijają się również inne kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Chociaż pierwotnie wydawało się, że mają one za zadanie ukryć rośliny przed drapieżnikami w ich naturalnym środowisku, związki terpenowe oferują nam, ludziom, wiele różnych korzyści.

Pinen jest terpenem charakterystycznym dla uczucia lasu, które czasami odczuwasz (w zależności od odmiany), gdy zaciągasz się jointem. Najprawdopodobniej rozwinął się w celu bycia źródłem kamuflażu przed owadami dla roślin marihuany znajdujących się na obszarach zalesionych.

2. Gdzie można znaleźć pinen?

Oprócz konopi indyjskich, pinen można znaleźć w bazylii, koperku, rozmarynie, pietruszce oraz w olejkach eterycznych wytwarzanych przez te rośliny. Pinen występuje także w drzewach o kształcie stożka, zaliczanych do drzew iglastych, czyli sosen i cedrów.

Pinen można znaleźć także w orzeszkach piniowych, które zawierają olejek pinenowy, podobnie jak skórki pomarańczy i limonki. Ponieważ dla owadów pinen jest dość obrzydliwy, pinen jest często używany jako składnik do produkcji repelentów.

3. Właściwości pinenu.

Terpeny pinenowe nie tylko odpowiadają za nadawanie pąkom marihuany ziemistego, leśnego i drzewnego aromatu, ale także zapewniają szereg korzyści zdrowotnych, takich jak:

• Łagodzenie bólu i stanów zapalnych

Niektóre badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że pinen jest skutecznym lekiem przeciwzapalnym. Nie tylko te terpeny pinenowe znajdujące się w konopiach indyjskich, ale także te zawarte w olejkach eterycznych. Co więcej, inne badanie wykazało, że ten związek aromatyczny może również dołączyć do filtrów przeciwsłonecznych jako środek zapobiegający stanom zapalnym skóry wywołanym promieniowaniem UV.

Jeśli chodzi o łagodzenie bólu, badania wykazały również, że beta-pinen ma właściwości stabilizujące nastrój i przeciwdrobnoustrojowe, pomagając złagodzić zarówno ból, jak i stany zapalne. Stwierdzono, że pinen skutecznie łagodzi ból powodowany przez niektóre rodzaje nowotworów, stwardnienie rozsiane i zapalenie stawów. Przeciwdziała także krótkotrwałej utracie pamięci spowodowanej przez THC.

• Działanie jako środek przeciwdrobnoustrojowy

Jedną z największych właściwości terpenów pinenowych jest ich działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze. Badanie opublikowane w Molecules w 2012 roku miało na celu analizę terpenu w kilku rodzinach drobnoustrojów. Wyniki wykazały, że pinen jest silnie trujący dla Candida albicans, grzyba powodującego infekcje drożdżakowe. Co więcej, spożywając ten terpen, można również zapobiegać opornemu na metycylinę Staphylococcus aureus, MRSA, czyli grupie bakterii odpornych na większość antybiotyków.

Łącząc pinen z antybiotykiem cyprofloksacyną, terpen wzmacnia działanie antybiotykowe, pomagając pozbyć się potencjalnie niebezpiecznych bakterii MRSA.

• Zastosowanie neuroprotekcyjne i przeciwutleniające

Przeciwutleniacze to substancje spowalniające starzenie się organizmu człowieka. Badanie przeprowadzone w 2018 roku wykazało, że pinen ma silne działanie przeciwutleniające, które może pomóc w neuroprotekcji w przypadku chorób takich jak choroba Parkinsona i Alzheimera.
Terpen ma podwójne działanie przeciwutleniające. Po pierwsze, spowalnia produkcję szkodliwych cząsteczek zwanych reaktywnymi formami tlenu (ROS), które nas „utleniają”, czyli powodują, że się starzejemy, stąd część przeciwutleniająca.

Po drugie, pinen wzmaga ekspresję kilku naturalnych przeciwutleniaczy, na przykład katalazy lub CAT; dysmutazy ponadtlenkowej lub SOD; reduktazy i peroksydazy glutationowej, GR i GPx; i oksygenazy hemowej 1 lub HO-1. Naukowcy biorący udział w badaniu zasugerowali, że pinen może spowolnić rozwój chorób neurologicznych lub im zapobiec zapewniając równowagę w obrębie utleniaczy i przeciwutleniaczy w układzie nerwowym.

• Pomaganie w stanach lękowych i depresyjnych

Marihuana jest zwykle przepisywana pacjentom zmagającym się z depresją lub stanami lękowymi w celu poprawy nastroju. Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że beta-pinen w połączeniu z linaloolem, innym terpenem, daje efekty podobne do leków przeciwdepresyjnych.

• Zapobieganie nowotworom

W kilku badaniach stwierdzono, że połączenie alfa i beta-pinenu ma notoryczne właściwości przeciwnowotworowe. Obie odmiany pinenu wydają się uzupełniać, wykazując pozytywny efekt synergiczny w zmniejszaniu nowotworów. Jednocześnie alfa-pinen mógłby skutecznie leczyć raka prostaty, jak wykazało badanie przeprowadzone na szczurach w 2018 roku.

Oprócz celów medycznych, pinen jest najczęściej stosowany w środkach odstraszających owady oraz w celu dodania smaku lub zapachu niektórym zapachom i żywności. Na pewno znasz te zapachy do samochodu w kształcie sosny!

Czy próbowałeś kiedyś cukierków o smaku pomarańczy? A może udekorowałeś deser odrobiną startej skórki cytryny? Cóż, rozkoszowałeś się dużą ilością terpenów pinenowych. Te dwa składniki charakteryzują się dużą zawartością olejku pinenowego. Być może jadłeś orzeszki piniowe jako przekąskę, a także olejek pinenowy.

Co zaskakujące, pinen jest również badany pod kątem jego potencjalnego zastosowania jako biopaliwa w silnikach o zapłonie iskrowym. Dzieje się tak dlatego, że gdy dwie identyczne cząsteczki pinenu łączą się ze sobą, co naukowo nazywa się dimerem pinenu, mogą generować objętościowe wartości opałowe, które można sklasyfikować jako paliwo rakietowe.
Chociaż pinen można znaleźć w naturze, naukowcom z Georgia Institute of Technology i Joint Bio-Energy Institute udało się również wyprodukować terpen syntetycznie, eksperymentując z bakteriami.

4. Odmiany marihuany zawierające pinen.

Pinen jest jednym z najpowszechniej występujących terpenów w roślinach konopi indyjskich. Znajdziesz go w dużych ilościach w odmianie Pineapple Express, mocnej hybrydzie o tropikalnych, słodkich smakach, owocowych i kwaśnych nutach ananasa.

Podsumowanie

Marihuana jest pełna kolorów i wzorów. W kwiatach marihuany można znaleźć nieskończoną liczbę barw i smaków, jakbyś degustował wino lub najbardziej wyszukany przepis szefa kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.