Terpeny Zapewniają Ulgę w Bólu

Terpeny z marihuany zapewniają zwiększoną ulgę w bólu poprzez stymulowanie efektu otoczenia.

Zupełnie nowe badanie przeprowadzone przez University of Arizona Health Sciences wykazało potencjał przeciwbólowy terpenów z konopi indyjskich, zwanych inaczej „terpenoidami”.
Wysiłek badawczy UA koncentrował się na właściwościach leczniczych i terapeutycznych gatunków roślin Cannabis Sativa oraz tak zwanym „efekcie otoczenia”, który może wystąpić, gdy związki roślinne oddziałują ze sobą synergistycznie.

Zgodnie z wynikami badań, kojące działanie terpenów z konopi indyjskich jest wzmacniane w połączeniu z kannabinoidami. Po zbadaniu myszy, aby dowiedzieć się, czy terpeny mogą również leczyć ból, członkowie uniwersyteckiego wydziału farmakologii dowiedzieli się, że terpeny mogą łagodzić ból z efektem podobnym do kannabinoidów po wstrzyknięciu myszom. „Wiele osób przyjmuje konopie indyjskie i kannabinoidy na ból” – powiedział starszy badacz z University of Arizona Health Sciences Comprehensive Pain and Addiction Center, dr John Streicher. „Interesuje nas koncepcja skutków ubocznych, z myślą, że może być możliwe zwiększenie umiarkowanego działania przeciwbólowego tetrahydrokannabinolu (THC), zamiast zwiększania skutków ubocznych leków psychotropowych.

Wyniki tego badania UA sugerują, że w przyszłości pacjenci cierpiący na ból mogą doświadczyć lepszej ulgi objawowej przy niższych dawkach kannabinoidów i terpenów, dzięki efektowi otoczenia. „W pewnym sensie było to nieoczekiwane” – powiedział dr Strycher. „To była nasza pierwsza hipoteza, ale niekoniecznie spodziewaliśmy się, że terpeny, te proste związki występujące w wielu roślinach, będą wywoływać efekty podobne do kannabinoidów”.

Efekt otoczenia

Efekt otoczenia to proces, w którym kannabinoidy (nie wspominając o wielu innych związkach zawartych w konopiach indyjskich, w tym o wszystkich ważnych terpenach, żywicach i flawonoidach) działają synergistycznie ze sobą.

Pod koniec lat 90-tych termin „efekt otoczenia” został po raz pierwszy spopularyzowany przez nikogo innego jak „ojca badań nad konopiami indyjskimi”, Raphaela Mechoulama. Znany z odkrycia THC ponad 50 lat temu, izraelski naukowiec ukuł ten termin wraz z profesorem Shimonem Ben-Shabatem i ich zespołem badaczy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Odkąd naukowcy po raz pierwszy potwierdzili, że kannabinoidy mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie, dziedzina ekstrakcji rosła w siłę. Chociaż termin „efekt otoczenia” jest powszechnie stosowany w przemyśle konopi indyjskich, uważa się, że to niezwykłe zjawisko występuje również w szerokiej gamie leków botanicznych.

Terpeny to związki aromatyczne, które można znaleźć w szerokim spektrum roślin. Wszystkie rodzaje olejków eterycznych zawierają terpeny jako główny składnik. Zespół badawczy odpowiedzialny za przeprowadzenie tego badania – w tym dr Stricher, były badacz studiów licencjackich Ryan Hexel, główny autor i doktorant dr Justin Laving oraz były doktorant dr Atila Kereststes – skupił się na czterech konkretnych terpenach z konopi indyjskich.

Były one następujące:

Geraniol – ten monoterpenoid i alkohol są bezbarwne, ale pełne smaku. Terpen ten naturalnie występuje w kwiatach geranium, różach, trawie cytrynowej, skórkach cytrusów, marchwi i jagodach, by wymienić tylko kilka roślin. Geraniol jest głównym składnikiem olejku palmarosa, olejku różanego i olejku cytronelowego. Został uznany za środek przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny.

Linalool – Linalool, wzmacniający układ odpornościowy, jest równie silny terapeutycznie, jak pachnący. Znany z działania na receptor serotoniny, linalol może pomóc w łagodzeniu niektórych zaburzeń psychicznych, w tym lęku i depresji. Oprócz konopi indyjskich, linalol można również znaleźć w korze brzozy i lawendzie.

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób piwo chmielowe uzyskuje swój niepowtarzalny zapach i smak? Odpowiedzią jest A-humulen, który jest preferowany ze względu na subtelne nuty korzenne, ziemiste i drzewne. Przez wieki terpen ten był wykorzystywany w holistycznych wschodnich praktykach leczniczych. Badania wskazują, że może on działać jako naturalny środek hamujący apetyt, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny.

β-pinen – Spożywanie konopi zawierających β-pinen to niezawodny sposób na złagodzenie stanów zapalnych, bólu i niepokoju. Co więcej, terpen ten jest również naturalnym środkiem rozszerzającym oskrzela, który pomaga otworzyć drogi oddechowe. Badania pokazują6, że β-pinen może pomóc w zapobieganiu krótkotrwałym zaburzeniom pamięci związanym z psychotropowym związkiem THC. Rozpoznawalny po żywicznym i sosnowym zapachu, β-pinen jest zawarty.

W bazylii, rozmarynie, skórkach pomarańczy, pietruszce i sośnie. Aby dokładnie ustalić obecność efektu świty, naukowcy ocenili WIN55,212-2 – syntetycznego agonistę receptora kannabinoidowego z wynikami porównywalnymi do THC – na cztery główne zachowania zauważone u myszy. Dodatkowo, naukowcy ocenili różnice w działaniu wszystkich czterech terpenów, gdy zostały one zastosowane jednocześnie z WIN55,212. Odkryli oni, że terpeny skutecznie łagodziły wrażliwość na ból w modelach mysich.

Zaobserwowano co najmniej trzy efekty behawioralne: zmniejszenie odczuwania bólu, obniżenie temperatury ciała, ograniczenie ruchów i katalepsję. Kiedy kannabinoidy, takie jak THC, dostają się do organizmu człowieka, pośrednio wyzwalają receptory kannabinoidowe, najczęściej CB1R i CB2R.

Receptory wywołują działanie wśród neuronów, które wpływają na procesy fizjologiczne, takie jak nastrój, zachowanie, odczuwanie bólu i pamięć. Na podstawie wyników eksperymentów laboratoryjnych naukowcy odkryli, że (podobnie jak THC) cztery wyżej wymienione terpeny reagują poprzez pobudzenie receptora kannabinoidowego CB1.

W badaniu behawioralnym na modelu gryzoni, indywidualne zastosowanie wszystkich czterech terpenów skutecznie zmniejszyło wrażliwość na ból, utratę dobrowolnego ruchu (katalepsję) i obniżyło temperaturę ciała. Gdy terpeny zostały zmieszane z WIN55,212-2, naukowcy doszli do wniosku, że odczuwanie bólu zostało znacznie zmniejszone w porównaniu z samym podawaniem terpenów lub WIN55,212-2.

Podsumowanie

Chociaż autorzy badania wyrazili uznanie dla aktywności terpenoidów i synergistycznego działania terpenów i kannabinoidów na receptor CB1, wcześniej przeprowadzone badania nie wykazały znaczącej interakcji na tym receptorze. Z drugiej strony, jeśli efekt otoczenia może być dalej testowany i potwierdzany, wkrótce pojawią się nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów leczonych medyczną marihuaną.

W przyszłości wysiłki badawcze dr Strichera będą ukierunkowane na łączne stosowanie terpenów i opioidów w leczeniu różnych rodzajów bólu związanego z rakiem. Jego wizją jest ustalenie wystarczających dowodów na to, że terpeny można łączyć z kannabinoidami lub opioidami w celu zmniejszenia dawki i osiągnięcia tego samego poziomu ulgi w bólu przy mniejszej liczbie skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.