Według American Cancer Society, jednej z najbardziej szanowanych fundacji zajmujących się rakiem na świecie, konopie indyjskie zapewniają szeroki wachlarz korzyści dla pacjentów z rakiem.
Oto tylko niektóre z korzyści uznanych przez badania przeprowadzone przez American Cancer Society:
• Palenie marihuany może być pomocne w leczeniu nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią.
• Wdychane konopie indyjskie (palone lub waporyzowane) mogą być pomocne w leczeniu bólu neuropatycznego (bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów).
• Wędzona marihuana może również poprawić apetyt u pacjentów z rakiem.
• Pacjenci z rakiem, którzy używają ekstraktów z konopi, zwykle potrzebują mniej leków przeciwbólowych.
• THC i CBD mogą spowalniać wzrost i/lub zabijać określone typy komórek rakowych.
• Konsumpcja konopi może również złagodzić stres i niepokój u osób z rakiem.
• Marihuana jest również skuteczna jako środek nasenny dla pacjentów z rakiem.
Negatywne skutki uboczne stosowania marihuany u pacjentów z rakiem
Negatywne skutki uboczne używania konopi są znacznie przeważone przez pozytywne skutki uboczne.
Niemniej jednak istnieją pewne efekty, których należy się wystrzegać, w tym:
Efekt odczuwania euforii („haju”) może obniżyć kontrolę użytkownika nad ruchem, powodować dezorientację, a czasem zwiększać poczucie lęku przed paranoją. Należy pamiętać, że te efekty nie dotyczą produktów CBD, które zawierają znikome ilości THC (mniej niż 0,3%).
Palona marihuana dostarcza tych samych szkodliwych substancji, które znajdują się w dymie tytoniowym. Ponieważ różne odmiany roślin (sativa i indica) zawierają różne poziomy związków aktywnych, efekty mogą różnić się w zależności od pacjenta. Podobnie skutki doustnego przyjmowania konopi indyjskich mogą być nieprzewidywalne i różnić się między pacjentami.
Poleganie na samych konopiach indyjskich w leczeniu przy jednoczesnym unikaniu lub opóźnianiu konwencjonalnej opieki medycznej w przypadku raka może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Innymi słowy, marihuana nie jest uważana za lek na raka, ale raczej za suplement pomagający w leczeniu skutków ubocznych. Zawsze zaleca się, aby pacjenci z rakiem postępowali zgodnie ze wskazówkami swoich lekarzy, jeśli chodzi o najlepsze leczenie ich choroby.
Podsumowanie
Chociaż używanie konopi, zwłaszcza w celach leczniczych, staje się legalne w coraz większej liczbie części świata, należy pamiętać, że w wielu innych jest ono nadal nielegalne (chociaż tolerowane i nieegzekwowane).
Jeśli zdecydujesz się użyć konopi indyjskich jako leczenia dla siebie lub bliskiej osoby, pamiętaj o przestrzeganiu prawa obowiązującego w Twoim mieście. Posiadanie raka jest wystarczającym problemem bez konieczności zajmowania się również kwestiami prawnymi.