Cannabis i choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona (PD) jest przewlekłą chorobą neurologiczną, której objawy pogarszają się wraz z upływem czasu. Nie ma znanego lekarstwa na tę chorobę, która powoduje brak kontroli nad ruchami ciała, depresję, pogorszenie funkcji poznawczych oraz wiele innych objawów.

Ten stan może być bardzo wyniszczającym zaburzeniem, ponieważ może wpływać na jedzenie, spanie i wiele innych ważnych funkcji i czynności organizmu. Dziesiątki lat badań poświęcono zrozumieniu roli dopaminy i innych neuroprzekaźników w chorobie, ale czynniki genetyczne i środowiskowe, które powodują rozwój PD u ludzi, są nadal nieznane.

Przegląd badań

Szczegółowe badania wykazały neuroprotekcyjne, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwutleniające właściwości marihuany. Ponieważ wszystkie te czynniki są powiązane z chorobą Parkinsona, marihuana może pomóc w radzeniu sobie z wielowymiarowymi objawami tego stanu neurologicznego.

Badania na zwierzętach wykazały, że kannabinoidy mogą odgrywać ważną rolę w ochronie przed neurodegeneracją widoczną w PD. Badanie z 2011 r. opublikowane w British Journal of Pharmacology pokazuje, że THCV może być szczególnie ważne dla tego efektu neuroprotekcyjnego. Według badania z 2009 roku opublikowanego w European Journal of Neuroscience zapobieganie utracie neuronów wytwarzających dopaminę wydarza się przynajmniej częściowo dzięki aktywności na receptorze CB2.

W jednej z ankiet, u 339 pacjentów z PD wykazano, że marihuana łagodzi objawy choroby u 46% z nich, poprawiając sztywność mięśni i różne aspekty kontroli motorycznej, w tym drżenie rąk oraz ciała. Podobną ulgę w objawach motorycznych stwierdzono w badaniu obserwacyjnym 22 pacjentów z PD. Badanie to wykazało również, że konopie indyjskie znacznie poprawiły u tych pacjentów zarówno jakość snu, jak i odczuwany ból.

Przeprowadzono stosunkowo niewiele badań klinicznych, w których oceniono korzyści płynące z używania konopi indyjskich w chorobie Parkinsona. Randomizowane kontrolowane badanie z 2004 r. z udziałem 17 pacjentów z PD, opublikowane w Neurology, nie ujawniło żadnych korzyści z doustnego wyciągu z cannabis. Jednak w Kanadzie planowane są dodatkowe badania kliniczne, w których naukowcy z University Health Network w Toronto będą badać wpływ oleju konopnego z różnymi ilościami THC na ból, sen i objawy ruchowe związane z chorobą Parkinsona.

Perspektywa pacjenta

Aktor Michael J. Fox jest prawdopodobnie najbardziej znanym pacjentem i rzecznikiem choroby Parkinsona. Choroba została u niego zdiagnozowana w wieku 29 lat, kiedy kręcił „Doc Hollywood” w 1991 roku, jednak nie ujawnił on publicznie tej informacji aż do roku 1998. Dziś uznany aktor jest nie tylko osobą, która przeżyła chorobę Parkinsona, ale także głośnym zwolennikiem leczenia choroby z pomocą marihuany.

W wywiadzie z 2016 roku dla magazynu o luksusowym stylu życia Haute Living Fox wyjaśnił:

„Chorobę zdiagnozowano u mnie 25 lat temu i powiedziano mi, że będę w pełni mógł cieszyć się życiem tylko przez kolejne 10 lat. Do tej pory miałem być już dawno całkowicie niepełnosprawny. Powiem wam, że naprawdę daleko mi do tego!”

Michael J. Fox Foundation i National Multiple Sclerosis Society przeprowadziło w 2016 roku dwukierunkowe badanie dotyczące choroby Parkinsona i stwardnienia rozsianego. Uczestnicy, którzy używali marihuany, zgłaszali wysoki poziom skuteczności i niższy poziom niepełnosprawności, szczególnie w odniesieniu do kwestii takich jak doświadczany nastrój, pamięć oraz zmęczenie. Wyniki ankiety zostały następnie opublikowane w czasopiśmie Complementary Therapeutical Medicine w 2017 r.

Co mówią eksperci

Pomimo zachęcających wyników wczesnych badań, nie każdy ekspert medyczny dąży do przepisywania marihuany pacjentom z chorobą Parkinsona. Opór ten może być częściowo spowodowany problemami z całkowitą legalizacją substancji, a także niezbyt ochoczą postawą Parkinson’s Foundation, która utrzymuje, że „nadal potrzebne są badania w celu ustalenia, w jaki sposób należy podawać marihuanę medyczną i jak jej długotrwałe stosowanie może wpływać na objawy PD. ”

Źródło informacji o chorobie Parkinsona, zwane Parkinson’s News Today, bardziej otwarcie docenia potencjalne korzyści płynące z leczenia konopiami indyjskimi, zwłaszcza u starszych pacjentów. Źródło wiadomości zacytowało badanie z 2018 r. opublikowane w European Journal of Internal Medicine, które dotyczyło 2736 pacjentów w wieku 65 lat i starszych, którzy używali marihuany z różnych powodów zdrowotnych. Naukowcy odkryli, że prawie jedna piąta tych pacjentów przerwała lub ograniczyła używanie opioidów po sześciu miesiącach używania cannabis.

W wyniku tego badania Parkinson’s News Today potwierdziło, że „medyczna marihuana to bezpieczny i skuteczny sposób dla osób starszych na złagodzenie objawów choroby Parkinsona, raka i innych chorób… W ostatnich latach znacznie wzrosło użycie marihuany medycznej. Ze względu na starzenie się społeczeństwa wykorzystanie wzrosło, w szczególności u osób starszych. ”

Podsumowanie

Pomimo sprzecznych doniesień o skuteczności marihuany w objawach choroby Parkinsona, istnieje wystarczająco obiecujących dowodów na uzasadnienie dodatkowych badań klinicznych. Ze względu na to, że większość osób cierpiących na chorobę Parkinsona ma więcej niż 60 lat, szczególnie ważne jest, aby ci pacjenci omawiali używanie konopi indyjskich ze swoimi lekarzami, aby zapobiec potencjalnie niebezpiecznym interakcjom narkotyków z innymi lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.