Marihuana jest skuteczna w leczeniu depresji i poprawie zdrowia psychicznego.
Według badania opublikowanego przez University of New Mexico i Releaf App w Yale Journal of Biology and Medicine, kwiat cannabis może skutecznie przynosić natychmiastową ulgę w objawach depresji – stanu dotykającego mniej więcej 1 na 5 dorosłych w USA.
Depresja często prowadzi do innych dolegliwości, takich jak rak, zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, zaburzenia lękowe, schizofrenia, demencja, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe i przewlekłe stany bólowe.
„Odkrycia sugerują, że przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej zdecydowana większość pacjentów stosujących konopie indyjskie doświadcza skutków przeciwdepresyjnych, chociaż skala tego efektu i zasięg skutków ubocznych różni się w zależności od chemotypowych właściwości rośliny” – czytamy w artykule.
Badanie
Badanie zatytułowane „Skuteczność kwiatu cannabis w natychmiastowym łagodzeniu objawów depresji” zostało przeprowadzone przez założycieli funduszu badawczego marihuany Uniwersytetu Nowego Meksyku, Jacoba Vigila, profesora nadzwyczajnego psychologii w UNM i Sarah See Stith, asystenta ekonomii w UNM.
Po przeanalizowaniu 5876 wyników zgłoszonych anonimowo przez 1819 osób monitorujących używanie konopi indyjskich w leczeniu depresji za pomocą aplikacji Releaf, naukowcy doszli do wniosku, że średnio pacjenci zgłaszali poprawę objawów o prawie 4 punkty w skali od 0 do 10, zaledwie chwilę po spożyciu całych, suszonych, naturalnych kwiatów cannabis – powszechnie znanych jako pąki marihuany.
Dla porównania, czytelnicy powinni wiedzieć, że konwencjonalne leki stosowane w leczeniu objawów depresji (np. Inhibitory monoaminooksydazy, trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny) zwykle wymagają kilku tygodni, a nawet miesięcy, aby zacząć powodować znaczną ulgę. Ponadto, badanie zauważa, że potencjalne skutki uboczne związane z tymi tradycyjnymi produktami farmaceutycznymi obejmują uspokojenie, pobudzenie, lęk, anorgazmię, demotywację i myśli samobójcze.
„Jednym z bardziej interesujących ustaleń tego badania jest to, że kwiat konopi ze stosunkowo wysokim poziomem tetrahydrokannabinolu lub THC jest szczególnie powiązany z natychmiastowym zmniejszeniem intensywności uczuć depresyjnych” – powiedział Jacob Miguel Vigil.
„Różnice w czasie do uzyskania efektu i względnej częstości występowania skutków ubocznych wśród produktów i użytkowników mogą wynikać z innych substancji przeciwdepresyjnych i synergicznych w roślinie poza THC lub kannabidiolem (CBD), w tym z pomniejszych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów”.
Szczegóły
Według badania większość pacjentów stosujących naturalne produkty z kwiatów konopi indyjskich w leczeniu objawów depresji zgłaszała działanie przeciwdepresyjne. Jednak skala tych skutków i zakres doświadczanych skutków ubocznych różniła się wraz z właściwościami każdej rośliny.
Badacze odkryli również, że nawet jedna na pięć osób, które używały kwiatów konopi zawierających wysoki poziom THC, doświadczyła pewnych negatywnych skutków ubocznych, takich jak poczucie braku motywacji. Mówiąc to, w raporcie dodano, że osoby biorące udział w badaniu były trzy razy bardziej narażone na pozytywne efekty cannabis, takie jak szczęście, optymizm, spokój i relaks.
„W ciągu ostatnich kilku lat stało się jasne, że osoby korzystające z Releaf App bardziej szczegółowo monitorują objawy swojego zdrowia psychicznego, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób marihuana może pomóc im przynieść ulgę” – powiedział Keenan Keeling, dyrektor generalny MoreBetter, firmy stojącej za Releaf App. „W przeszłości widzieliśmy badania skuteczności konopi indyjskich związane z przewlekłymi dolegliwościami fizycznymi, takimi jak ból, rak i epilepsja. Coraz ważniejsze i bardziej istotne staje się lepsze zrozumienie, w jaki sposób marihuana wpływa na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja”.
„Bez końca epidemii depresji na miejscu, biorąc pod uwagę ograniczenia i potencjalne poważne negatywne skutki uboczne konwencjonalnych leków przeciwdepresyjnych, istnieje rzeczywista potrzeba, aby ludzie byli w stanie leczyć zaburzenia nastroju naturalnymi, bezpiecznymi i skutecznymi lekami. Marihuana spełnia te wszystkie wymagania” – podsumował Vigil.