Czy Marihuana Może Pomóc w Leczeniu Migren?

Roślina konopi indyjskich wytwarza pewne związki, zwane kannabinoidami, które koncentrują się na żywicy jej pąków. Kiedy używamy marihuany, kannabinoidy trafiają do naszego organizmu i mają na niego aktywny wpływ. Dzieje się tak dzięki ich interakcji z receptorami naszego układu endokannabinoidowego, które regulują różne funkcje organizmu, takie jak system sygnalizacji bólu.

Mimo że dokładna przyczyna migreny wciąż nie została ustalona, ​​niektóre badania naukowe sugerują, że może to być związane z sygnalizacją serotoniny. Marihuana interweniuje w procesy związane z tym hormonem, dlatego te badania wskazują, że może okazać się skuteczna w profilaktyce i łagodzeniu objawów migreny. Jeśli więc musimy odpowiedzieć na pytanie „Czy marihuana może być skuteczna w leczeniu migreny?”, Odpowiedź brzmi zdecydowanie TAK. Obecnie istnieje wystarczająco dużo dowodów naukowych potwierdzających, że kannabinoidy są skutecznym sposobem leczenia tego zaburzenia.

Niedawno opublikowane badanie wykazało, że 88,3% z 279 osób cierpiących na przewlekłą migrenę doświadczyło znacznej poprawy dzięki używaniu cannabis. Ponad połowa doświadczyła zmniejszenia częstotliwości i intensywności bólu głowy, a także udało im się zmniejszyć spożycie leków opioidowych.

Jakie właściwości marihuany są skuteczne w leczeniu migreny? Istnieje kilka powodów, dla których kannabinoidy mogą skutecznie łagodzić nieprzyjemne objawy migreny:

• Posiadają właściwości przeciwbólowe: najbardziej obciążającym objawem tego schorzenia jest prawdopodobnie ból. Udowodniono, że kannabinoidy pomagają zmniejszyć ból poprzez interakcję z receptorami CB1 zlokalizowanymi w określonych obszarach mózgu. Według tego badania kannabinoidy pomogły zmniejszyć ból u zdecydowanej większości zaangażowanych pacjentów.

• Hamują poziom serotoniny: jak wspomniano powyżej, kilka badań dowiodło, że istnieje związek między migrenami a zmianami poziomu serotoniny u pacjentów. Najwyraźniej poziom serotoniny wzrasta podczas migreny i spada, gdy ból głowy ustępuje. THC pomaga zmniejszyć ilość serotoniny, dlatego jego spożycie może pomóc złagodzić objawy migreny.

• Marihuana działa jako środek zwężający naczynia krwionośne: inną możliwą przyczyną migreny może być poszerzenie i zwężenie naczyń krwionośnych w głowie. Proces ten jest również powiązany z uwalnianiem serotoniny w mózgu, ponieważ ta cząsteczka powoduje skurcz tętnic. Biorąc pod uwagę, że marihuana wywołuje efekt zwężający naczynia krwionośne, może być również skuteczna w łagodzeniu bólów głowy.

Związek między migrenami a układem endokannabinoidowym

Eksperci twierdzą, że układ endokannabinoidowy jest ściśle powiązany z migrenami. Istnieją dowody na to, że osoby z niedoborem anandamidu (ludzkiego endokannabinoidu podobnego do THC) mają większe ryzyko wystąpienia migreny. To wyjaśniałoby, dlaczego spożywanie THC, fitokannabinoidu imitującego anandamid, pomaga złagodzić objawy tej dolegliwości.

Podsumowanie

Obecnie istnieją wyraźne dowody na skuteczność konopi w leczeniu migren. Kannabinoidy są skuteczną alternatywą, szczególnie dla pacjentów cierpiących na ciężkie migreny i zmuszonych do przyjmowania mocnych i silnie uzależniających leków, takich jak opiaty, co może również prowadzić do niezliczonych szkodliwych skutków ubocznych. Niemniej jednak zawsze radzimy zasięgnąć porady lekarza przed poddaniem się leczeniu opartemu na marihuanie. Pamiętaj, że dawkowanie, częstotliwość stosowania i sposób spożycia to czynniki decydujące o skuteczności kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.