Wielozadaniowość Jest Gorsza Niż Palenie Marihuany

Multitasking, czyli wykonywanie kilku zadań naraz jest gorsze dla produktywności niż palenie marihuany.

Naukowcy odkryli, że „ci, którzy nieustannie odrywają się od zadań, aby odpowiedzieć na na e-maile lub wiadomości tekstowe, odczuwają podobny wpływ na umysł, jak utrata snu w nocy”.

Wielozadaniowość często wydaje się być złem koniecznym w świecie, który działa coraz szybciej, nie pozwalając nam zwolnić. Pracujemy wielozadaniowo w naszych przeglądarkach internetowych, mając dostęp do wielu kart w gotowości. Umawiamy się na wiele zadań, przesuwając palcem w lewo i w prawo, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego partnera. Wykonujemy pracę wielozadaniową, ponieważ pracodawcy wymagają od pracowników więcej, zapewniając jednocześnie mniej zasobów.

A jednak większość badań wskazuje, że wielozadaniowość nam nie pomaga.

Badanie przeprowadzone przez King’s Psychiatry College w Londynie wykazało, że wielozadaniowość, w której biorą udział media elektroniczne zmniejsza IQ o 10 punktów. Naukowcy zauważyli, że multitasking ma ponad dwukrotnie bardziej negatywny wpływ na mózg niż palenie marihuany.

Ten rodzaj wielozadaniowości scharakteryzowali jako ciągłe przeskakiwanie między ekranami lub natychmiastowe reagowanie na powiadomienia.

„Niekontrolowana infomania zmniejsza ostrość umysłu pracowników” – powiedział dr Glen Wilson, główny psycholog tego badania.

„Wielozadaniowość może być niezwykle stresująca dla mózgu; upośledza pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Ci, którzy nieustannie odrywają się od zadań, aby reagować na e-maile lub wiadomości tekstowe, odczuwają podobny wpływ na umysł, jak utrata snu w nocy”.

I tak, żart tutaj jest oczywisty – lepiej zapalić jointa niż sprawdzić telefon, prawda? Ale zanim zaczniesz, powinieneś wiedzieć, że multitasking zmniejsza IQ jedynie krótkotrwale. Według naukowców, po usunięciu z obrazu wielozadaniowości wyniki testu IQ wróciły do ​​normy.

Niektórzy ludzie, którzy to czytają, mogą nadal wierzyć, że mogą skutecznie wykonywać wiele zadań jednocześnie. Niestety ci ludzie prawdopodobnie się mylą. Badanie z 2010 roku wykazało, że tylko 2,5% ludzi było produktywnymi wielozadaniowcami.

Niektórzy naukowcy sugerują, że przełączanie się między zadaniami zmniejsza twoją produktywność o 40%. Dla większości z nas nasze głupie ludzkie mózgi doskonale sprawdzają się w robieniu jednej rzeczy na raz.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją metody i strategie mające na celu zmniejszenie przytłoczenia współczesnego świata. Proste pomysły, takie jak wyciszenie telefonu i umieszczenie go w innym pokoju lub sprawdzanie poczty tylko dwa razy dziennie, działają naprawdę dobrze.

Metoda zarządzania czasem z lat 80., zwana Techniką Pomodoro, ponownie stała się modna. Dzięki tej metodzie wybierasz jedno zadanie i ustawiasz timer na 25 minut. W tym czasie nie możesz pozwolić sobie na żadne rozpraszanie uwagi ani na przerwę. Po upływie 25 minut robisz 5-minutową przerwę.

Wypróbuj tą technikę następnym razem, gdy będziesz potrzebował. Po wykonaniu wszystkich zadań, może wtedy będziesz mógł cieszyć się swoją marihuaną. Z pewnością nie zaszkodzi Twojemu IQ bardziej niż wielozadaniowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.