Stosowanie konopi podczas urazu mózgu

Suplementy roślinne pochodzące z konopi to suplementy diety zawierające fitokannabinoidy, takie jak THC i kannabidiol (CBD); a nowe badanie, będące obecnie w fazie przygotowań, ma za zadanie przeanalizować związek między HDS a procesem regeneracji po przejściu urazu mózgu (TBI).

Badanie, będące wynikiem współpracy Flowering HOPE Foundation and Clover Leaf University, sponsorowane przez Real Time Diagnostics Ventures, Inc.Clover Leaf University to instytut szkolnictwa wyższego w Denver w Kolorado, który jest licencjonowany i regulowany przez Departament Szkolnictwa Wyższego w Kolorado.

Real Time Diagnostics Ventures, Inc to firma zajmująca się diagnostyką, która prowadzi konsultacje badawcze. Podstawowym celem badania obserwacyjnego jest ocena, czy użytkownicy HDS odczuwają ulgę w objawach powodowanych przez TBI.

Według głównego naukowca, doktora Donalda Coopera, prezesa Real Time Diagnostics Ventures Inc., tego typu urazy głowy wiążą się z kilkoma objawami, takimi jak zapalenie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, mgła mózgowa, ból głowy, depresja, i stany lękowe.

Uczestnicy zostaną poddani kilku testom i ankietom, które ustalą podstawowe poziomy jakości snu i zdolności poznawczych. Po ustaleniu poziomów wyjściowych zostaną przeprowadzone dalsze testy w celu zbadania wpływu suplementów na objawy TBI. Ponadto, naukowcy są zainteresowani sprawdzeniem wpływu suplementów konopi na oznaki uzależnienia oraz odstawienia.

W badaniu weźmie udział 40 uczestników obu płci w wielu od 18 do 55 lat, którzy mieszkają w Kolorado. Wszyscy uczestnicy bedą stosować suplementy roślinne pochodzące z konopi. Wolontariusze zostaną podzieleni na dwie grupy: grupę kontrolą, która nie ma historii TBI oraz grupę eksperymentalną, która ją posiada. Grupy te zostaną poddane szeregowi testów. Na podstawie zebranych danych zostanie ustalone, czy istnieje związek między TBI a stosowaniem HDS.

Dr J. Hampton Atkinson, prezes Center for Medicinal Cannabis Research (CMCR), który nie jest zaangażowany w badanie, podkreśla, iż to badanie jest dobrze zaprojektowane, ponieważ zawiera ono kilka obiektywnych testów; ale posiada on jedno uprzedzenie: Do badania włączono osoby, które już przyjmują suplementy i wiadomo już, że są one z nich zadowolone. Jego zadaniem idealnie byłoby, gdyby skupiono się na osobach, które nigdy nie stosowały suplementów.

Cooper przyznaje, że istnieją pewne niedociągnięcia polegające na tym, że badanie ma charakter obserwacyjny, a naukowcy nie będą mieli kontroli nad dawką, ani nad marką suplementów roślinnych pochodzących z konopi. Nadmienia on jednak, że po zakończeniu tego wstępnego badania obserwacyjnego, istnieją plany na przeprowadzenie dalszych badań, które będą miały charakter interwencyjny, nie tylko obserwacyjny.

Badania obserwacyjne to te, w których naukowcy obserwują uczestników badania i nie zapewniają im żadnego leczenia czy diagnozy; w badaniach interwencyjnych naukowcy obserwują uczestników badania i zapewniają im leczenie lub diagnostykę.

Co więcej, w ramach tych przyszłych badań interwencyjnych, jak zauważa Cooper, zastosowany będzie bardziej solidny system monitorowania dawek suplementów oraz podwójnie ślepa próba.