Sposoby na automatyzację uprawy cannabis

Technologia automatyzacji uprawy cannabis jest prawdopodobnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu konopnego. Nie ograniczając się do dużych operacji przemysłowych, ten rozwijający się rynek dostarcza rozwiązania również mniejszym, domowym plantatorom, którzy chcą zwiększyć wydajność w swoich ogrodach przy jednoczesnym ograniczeniu wkładanej w uprawę pracy.

Kiedy uprawiasz marihuanę w domu do użytku osobistego, istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w automatyzację. W niektórych przypadkach, zwiększona kontrola to klucz do sukcesu. Automatyzacja sprawdzi się także sób, które od czasu do czasu muszą podróżować i nie posiadają nikogo, komu mogą zaufać.

Bez względu na budżet czy skalę, istnieje wiele sposobów, w których hodowcy mogą wykorzystywać automatyzację w swoich uprawach – a zaskakująco wiele rozwiązań jest dość prostych i niedrogich.

Timery

Timery są pierwszym krokiem, jaki hodowcy mogą podjąć, aby zautomatyzować swój domowy ogród. Drobni producenci mogą wykorzystywać timery do wielu zadań; sposób ten może być zaskakująco tani. Pojedynczy, podstawowy zegar analogowy może kosztować około 30–40 złotych i oferować szereg rozwiązań po podłączeniu do świateł, wentylatorów, pomp i innych elementów klimatyzacji.

Jest to doskonałe narzędzie dla tych, którzy chcą zminimalizować pracę i zmniejszyć czas spędzany na podstawowych zadaniach. Timery mogą nie wystarczyć, aby hodowcy mogli pozostawiać swoje ogrody bez opieki przez długi czas, ale mogą pomóc zmniejszyć ilość potrzebnych wizyt w ogrodzie.

Wiele timerów posiada więcej niż jeden wlot, co z kolei pozwala, aby więcej niż jeden element działał w identycznym harmonogramie. Przy posiadaniu uprawy z wieloma światłami i wentylatorami, takie timery mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu ręcznemu włączaniu i wyłączaniu różnych systemów.

Zegary cyfrowe sprawdzą się także świetnie w bardziej rozbudowanych ogrodach pozwalając na zaprogramowanie wielu ustawień harmonogramu. Zegary cyfrowe mogą programować wentylatory, pompy i systemy CO2 w odpowiednich odstępach czasowych bez potrzeby ręcznego wprowadzania danych.

Mierniki kontroli klimatu

Hodowcy indoor, osoby uprawiające marihuanę w szklarniach i z pomocą hydroponiki w dużym stopniu muszą kontrolować panujący w ogrodzie klimat, aby mieć pewność, że rośliny rosną poprawnie.

Cyfrowy kontroler środowiska może między innymi monitorować i kontrolować CO2, temperaturę i wilgotność, rejestrować i przechowywać dane ogrodu. Takie urządzenia doskonale nadają się do zbierania informacji takich jak skoki/ spadki temperatury i wilgotności, a także informacje na temat VPD (deficytu pary wodnej), pomagając hodowcom zoptymalizować klimat tak, aby odpowiadał on potrzebom roślin.

Niektóre mierniki posiadają również systemy ciągłego monitorowania pH, lub poziomów TDS (całkowitej zawartości rozpuszczonych substancji stałych) w czasie. Jednostka ta stale mierzy kwasowość podłoża wzrostu, jak również poziomy PPM (w celu określenia, czy rośliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych).

Posiadanie tego rodzaju kontroli w ogrodzie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zapewnia szczegółowe informacje bez potrzeby brudzenia rąk.

Systemy nawadniania i karmienia

Podlewanie i karmienie jest nieco trudniejsze do zautomatyzowania niż kontrola klimatu. Dzieje się tak po części dlatego, że poszczególne rośliny w tej samej przestrzeni uprawy mogą wymagać różnych ilości wody i składników odżywczych w oparciu o wzorce mikroklimatyczne, genetykę, a także szereg innych zmiennych. W związku z tym, systemy zaprojektowane do automatycznego karmienia i podlewania są często skomplikowane i kosztowne. Jednak oczywiście są wyjątki.

Proces ten często określany jako „fertygacja”, praktyka, która stała się powszechna zarówno w komercyjnych uprawach indoor jak i outdoor. Proces ten zasadniczo usprawnia każdy aspekt poprzez obliczanie i mieszanie składników odżywczych bezpośrednio przez system nawadniający.

Korzystanie z fertygacji ma wiele zalet, a w tym:

• lepsza wydajność i większa precyzja w podaży składników odżywczych

• zredukowane wypłukiwanie składników odżywczych

• zmniejszone zużycie wody

• wymagany jest mniejszy nakład pracy.

Systemy nawodnień często zawierają zarówno osprzęt (tj. wtryskiwacze pneumatyczne, wyporowe pompy membranowe, urządzenia do nawadniania kroplowego), jak i oprogramowanie do pełnej kontroli składników odżywczych. Wiele firm oferuje kompletne systemy z profesjonalną instalacją, chociaż usługi te są często drogie i nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku hodowców na małą skalę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.