Rośliny męskie vs rośliny żeńskie: skuteczne określanie płci twoich roślin.
W świecie roślin rozmnażanie może odbywać się na różne sposoby. Hermafrodyty posiadają pojedyncze kwiaty, które mają zarówno męskie jak i żeńskie narządy rozrodcze. Rośliny jednopienne wytwarzają dwa różne rodzajów kwiatów na tej samej roślinie. Istnieją również rośliny dwupienne, takie jak cannabis, które posiadają męskie lub żeńskie narządy rozrodcze.
Ze względu na to, że cannabis posiada zarówno rośliny męskie jak i żeńskie, możemy wyizolować same rośliny żeńskie z/ lub bez ingerencji roślin męskich. Uprawianie zarówno roślin żeńskich jak i męskich powoduje zapylanie krzyżowe, a tym samym powstanie nasion – jest to sposób, w jaki osiągnąć można nową genetykę, ale niekoniecznie piękne, duże i pachnące pąki. Usunięcie męskich roślin z naszego ogrodu pozwala żeńskich roślinom na rozwijanie dużych, beznasiennych pąków (zwanych sensimillą). Pąki, które spożywamy pochodzą tylko i wyłącznie z roślin żeńskich.
Jeśli pąki posiadają nasiona, ogólnie uważane są wtedy za marihuanę o niższej jakości. Kiedy pąki posiadają nasiona, dym staje się nieco szorstki i po prostu nieprzyjemny. W każdym razie, niektórzy hodowcy trzymają rośliny męskie jeśli chcą wyhodować nową odmianę lub potrzebują nasiona do kolejnych upraw.
Żeńską genetykę można zagwarantować dzięki szczepkom i nasionom feminizowanym. Jeśli jednak pracujesz na nasionach regularnych lub nie masz pewności co do rodzaju nasion, wiedza o tym, jak określić płeć rośliny jest wręcz kluczowa dla rozwoju nowej genetyki, nasion, lub uprawy sensimilli. Na szczęście, określenie płci roślin cannabis jest łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać – oczywiście jeśli wiesz, kiedy i jak to sprawdzić.
• Zatem – jak określić płeć roślin cannabis?
Rośliny cannabis wykazują swoją płeć przez to, co rośnie pomiędzy ich węzłami (tam gdzie liście i gałęzie łączą się z łodygą). Na szczęście różnice płci widoczne są na kilka tygodni przed tym, zanim zaczną one służyć celom, w których powstają.
Pierwsze oznaki płci zaczynają pojawiać się na cztery tygodnie po wykiełkowaniu. Do szóstego tygodnia powinieneś być już w stanie je znaleźć i bez wahania określić płeć roślin. Oznaki te mogą być bardzo małe i trudne do zidentyfikowania gołym okiem, ale zawsze można zainwestować w lupę lub szkło powiększające. Dobrze przyjrzyj się węzłom roślin i zależnie od tego co znajdziesz – torebki lub dwie wypustki, będą to odpowiednio rośliny męskie, lub żeńskie.
Chociaż istnieją inne metody określania płci rośliny, najbardziej wiarygodną pozostaje jednak powyższa. Dlaczego? A dlatego, że bezpośrednio identyfikujesz każdą roślinę na podstawie oznak płci jakie wykreowała.
Usuwanie męskich roślin z uprawy jest ważne z dwóch powodów: zwalnia przestrzeń w uprawie, dzięki czemu samice rosną większe i silniejsze, oraz dlatego, że dzięki temu nie ma szans na zapylenie roślin żeńskich przez męskie.
• Hermafrodyty.
Kiedy roślina rozwija zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe uważa się ją za hermafrodytę. Taka roślina jest w stanie wytworzyć pyłek, który może zapylić ogród. Jednak dlaczego rośliny stają się hermafrodytami? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale zwykle dzieje się tak, gdy roślina cierpi nadmiernie na stres. Czynniki stresogenne w przypadku roślin cannabis obejmują:
• uszkodzenia roślin
• zła pogoda
• choroby
• niedobory składników odżywczych.
• Istnieją dwa rodzaje hermafrodyt:
1. Rośliny, które rozwijają zarówno pąki jak i woreczki pyłkowe.
2. Rośliny, które produkują pylniki, powszechnie określane jako „banany” – ze względu na swój wygląd.
Ze względu, że jak wspomnieliśmy powyżej, hermafrodyty powstają, gdy twoje rośliny narażone są na stres, ważne jest monitorowanie ich, zwłaszcza gdy ten stres występuje. Często w przypadku uprawy indoor czynnikami takimi mogą być także zbyt wysokie temperatury, outdoor może to być nawet nadłamana przez wiatr gałąź rośliny.
Inną przyczyną może być po prostu genetyka roślin. Należy unikać rozwoju hermafrodyt oraz roślin o słabej genetyce, ponieważ mogą one zniszczyć naszą uprawę. Zatem pamiętaj, jeśli zauważysz jakiekolwiek wymienione przez nas oznaki hermafrodyt, natychmiast usuń je ze swojej uprawy!
Jeśli jednak jesteś zainteresowany zapyleniem chociaż części swoich roślin, pamiętaj, że pyłek jest niezwykle silny i bardzo łatwo się przenosi – zatem może zapylić „przez przypadek” całą uprawę. Pamiętaj, aby pracować bardzo ostrożnie z pyłkiem, a rośliny męskie trzymać z dala od docelowej uprawy.