Od dłuższego czasu dostępne są nowe sposoby konsumpcji marihuany. Zaczynamy się jednak zastanawiać, czy problemy zdrowotne związane z płucami, a które otaczają cannabis są naprawdę sprawiedliwe i czy marihuana przypadkiem nie ma pożytecznego wpływu na nasze zdrowie.
Kiedy ludzie rozważają spożycie konopi, często asocjujemy to z aktem palenia i odnosimy do negatywnego piętna odciśniętego na cannabis. Jednak spożywanie marihuany to z pewnością nie to samo, co palenie tytoniu, ponieważ palenie marihuany posiada zupełnie inny efekt. Jak wszyscy dobrze wiedzą, palenie powoduje poważne uszkodzenia płuc, a także może przynieść wiele problemów zdrowotnych. Czy korzystanie z cannabis jest takie samo?
Oczywiście, kiedy palimy marihuanę, ważne jest aby pamiętać, że palimy materiał roślinne, więc spalamy wszystkie substancje chemiczne w nich zawarte, a wiele z nich może być szkodliwych dla zdrowia (kiedy są spalane). Nawet najbardziej oczywisty spalany materiał roślinny, taki jak dwutlenek węgla, tlenek węgla, substancje smoliste mogą powodować problemy zdrowotne.
Marihuana nie zawiera dokładnie tych samych związków chemicznych lub substancji rakotwórczych co tytoń. Kiedy marihuana jest spalana to wdychasz także kannabinoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami. THC i CBD są najbardziej znanymi ze względu na pozytywny wpływ na organizm. Dzieje się tak ponieważ one chronią komórki oraz DNA od inwazyjnych i szkodliwych substancji poprzez system endokannabinoidowy.
Według nowego badania, w którym naukowcy pobrali próbkę od 302 osób, które były w trakcie przeszczepu płuc, a 19 uczestników stosowało cannabis, nie wykazano istotnej różnicy między niepalącymi a palącymi marihuanę.
Stosowanie cannabis może również przyczynić się do zmniejszenia szkód spowodowanych przez palenie. Jednak im więcej palisz – tym bardziej prawdopodobne jest to, że rozwiną się u ciebie problemy zdrowotne związane z paleniem. Nałogowi palacze często stają w obliczu problemów takich jak produkcja śluzu, podrażnienie płuc oraz oskrzeli. Jednak ten rodzaj zakażenia dolnych dróg oddechowych nie został jeszcze naukowo skorelowany z paleniem marihuany lub odparowywaniem jej, czy też z medycznych olejem na jej bazie. Wręcz przeciwnie, marihuana posiada właściwości przeciwzapalne, które pomagają zmniejszać infekcje oraz gromadzenie się śluzu.
Naukowcy odkryli, że po przejściu na waporyzowanie, jesteś w stanie wdychać tę samą zawartość kannabinoidów, ale bez innych dodatków, które przychodzą wraz z paleniem. Odkryli oni również, że codzienne korzystanie z waporyzatora prowadzi do znaczącej poprawy czynności układu oddechowego, w tym pozbycia się flegmy, kaszlu oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej.
Palenie nie jest dobrym pomysłem jeśli chodzi o zdrowie płuc, szczególnie jeśli cierpisz z powodu problemów zdrowotnych związanych z płucami, takich jak na przykład zapalenie oskrzeli czy rozedma płuc. Jednak w przypadku cannabis, sprawa wygląda trochę inaczej jeśli mówimy o stosowaniu waporyzatora lub oleju medycznego, ponieważ przynosi to nowe możliwości czerpania korzyści leczniczych z marihuany bez ryzyka zdrowia płuc – ponieważ nie spalamy materiału roślinnego.
Badania, które sugerują że palacze marihuany nie muszą się martwić, jeśli chcą oddać swoje płuca do przeszczepu, pokazują nam, że płuca osoby palącej pracują równie dobrze jak osoby, która marihuany nie stosuje.
W latach 2005 – 2015 w Wielkiej Brytanii, prawie jedna czwarta pacjentów transplantacyjnych płuc zmarła oczekując na dawcę. Doprowadziło to do rozpoczęcia rozważania transplantacji płuc od osób palących marihuanę dla pacjentów będących w grupie wysokiego ryzyka.
Niestety, aby uzyskać naprawdę dobry obraz tego, jak marihuana rzeczywiście wpływa na płuca, naukowcy oraz lekarze muszą zbadać ludzi, którzy konsumują tylko marihuanę, to znaczy że każdy kto pali jointy lub blanty nie jest wiarygodnym źródłem, ponieważ podczas stosowania spalaniu ulegają dodatkowe materiały takie jak papier lub tytoń. Ale biorąc pod uwagę informacje, które już mamy, wydaje się, że wyniki są obiecujące.