Pacjenci Z ADHD Używają Mniej Leków Na Receptę

Pacjenci z ADHD używają mniej leków na receptę dzięki medycznej marihuanie.

Według nowego badania, kiedy osoby z zaburzeniem nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD) spożywają więcej marihuany, mają tendencję do używania mniejszej liczby leków na receptę, w tym silnych, kształtujących uzależnienie psychostymulantów.

Pacjenci, którzy używali medycznych składników cannabis – samych kannabinoidów, a także terpenów – również „zgłaszali częstsze zaprzestanie przyjmowania leków ADHD”, napisali naukowcy, których wyniki opublikowano pod koniec ubiegłego miesiąca w Rambam Maimonides Medical Journal.

„W tym badaniu wykazaliśmy, że pacjenci leczeni [medyczną marihuaną] zaprzestali przyjmowania leków ADHD, szczególnie wysokich dawek MC.”

Badanie w szczególności wykazało, że kannabinoid CBN lub kannabinol, który znajduje się w roślinie tylko w śladowych ilościach, wydawał się wywoływać najlepsze wyniki – chociaż przyznano, że „potrzeba większej ilości badań, aby w pełni zrozumieć”, czy cannabis i aktywne składniki zawarte w roślinie mogą być faktycznym leczeniem ADHD.

„Wyniki te, choć nie mają charakteru przyczynowego, mogą rzucić światło na potencjalne korzystne skutki [marihuany] na nasilenie objawów ADHD i motywować do przyszłych badań w celu potwierdzenia naszych odkryć” – podsumowali naukowcy – a być może nawet rozważą zastosowanie ADHD jako zatwierdzone leczenie.

Zespół zebrał dane od 53 izraelskich pacjentów medycznej marihuany, którzy wcześniej zgodzili się uczestniczyć w ankietach i posiadali również diagnozę ADHD. 37 z 53 pacjentów cierpiało na schorzenia psychiczne.

Uczestnicy zostali poproszeni o samodzielne zgłaszanie stosowanych, miesięcznych dawek, sposobu spożywania marihuany, producenta lub hodowcy od którego zakupują lekarstwo oraz nazwy odmiany.

„Te odkrycia ujawniają, że większe spożycie składników [medycznych konopi indyjskich] (fito-kannabinoidów i terpenów) wiąże się z redukcją stosowania leków ADHD.”

Naukowcy zauważyli, że jest to odejście od wcześniejszych badań nad ADHD i konopiami indyjskimi. Wcześniejsze badania „rozważały marihuanę jako pojedynczy produkt w badaniach ADHD, pomijając jej nieodłączną złożoność i zmienność między odmianami i kombinacjami odmian”, napisali.

Większość pacjentów wcześniej otrzymała licencje medyczne na marihuanę w celu leczenie chronicznego bólu lub raka, ale nie na zaburzenia neurologiczne współistniejące z ADHD.

Czterdzieści siedem pacjentów biorących udział w badaniu, które zostało sfinansowane przez fundację Evelyn Gruss Lipper Charitable Foundation, zgłosiło palenie lub odparowywanie marihuany.

Konsumenci konopi zostali podzieleni na dwie podgrupy: osoby, które stosowały wysoką dawkę, oraz osoby które stosowały niską dawkę. Kombinacje odmian były skomplikowane: istniało 27 różnych kombinacji odmian, ale oprócz CBN, kannabinoidy, które najkorzystniej eliminowały stosowanie leków ADHD to THC, THCV i CBD.

Dokładnie, jak różne kombinacje kannabinoidów i terpenów „modulują obwody zaangażowane zarówno w ADHD, jak i współistniejące schorzenia psychiczne” są nadal niejasne, twierdzą naukowcy. Ale badanie sugeruje również, że znalezienie właściwej dawki i właściwej odmiany – i kombinacji odmian – może wymagać znacznych eksperymentów ze strony pacjenta.

„To wskazuje na bardziej złożoną historię niż po prostu zaplanowanie leczenia opartego na samym THC i CBD” – napisali naukowcy.

Miejmy nadzieję, że odpowiednie badania pojawią się już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.