Kanada waży ryzyko korzyści wynikających z ustawienia 18 lat jako wiek minimalny dla korzystania z marihuany.
Zwolennicy twierdzą, że ustalenie limitu na poziomie 21 zachęci czarny rynek i doprowadzi młodzież w ręce przestępców.
Toronto – Najbardziej kontrowersyjną rzeczą w ruchu Kanady do legalizacji marihuany w całym kraju może być ustalenie minimalnego wieku do stosowania na 18 – trzy lata niższego niż w Stanach Zjednoczonych, które objęły legalizację – ruch, który jest uważnie obserwowany na całym kontynencie.
Zwolennicy wprowadzenia tego środka, który ma uchwalić Parlament w przyszłym roku, mówią, że wprowadzenie limitu na poziomie 21 zachęci czarny rynek i doprowadzi młodzież w ręce przestępców.
„Uważam, że odjęcie tego biznesu od nich jest naszym obowiązkiem” – powiedział były szef policji w Toronto Bill Blair, sekretarz parlamentu kanadyjskiego ministra sprawiedliwości i człowiek odpowiedzialny za plan premiera Justina Trudeau.
Grupa zadaniowa, która opracowała środek, zgłosiła, że eksperci stwierdzili, iż „ustalenie minimalnego wieku zbyt wysokiego ryzyka pozwoli na zachowanie nielegalnego rynku, szczególnie, że najwyższe wskaźniki stosowania substancji mieszczą się w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat”.
Ale eksperci w dziedzinie zdrowia obawiają się, że przepis zachęci do stosowania substancji, która może mieć długofalowe konsekwencje dla wciąż dojrzewających mózgów.
„Nasza rekomendacja to odłożenie tego wieku jak najdalej, najlepiej po 25 roku życia”, powiedziała dr Granger Avery, prezes Canadian Medical Association, która zaproponowała ustawienie wieku na 21 lat, tylko po tym, jak stało się jasne, że rząd chce ustawić ten wiek na 18.
Legalizacja nieuchronnie doprowadzi więcej młodych ludzi do palenia marihuany w błędnym przekonaniu, że nie jest ona szkodliwa, powiedziała Christina Grant, profesor pediatrii na Uniwersytecie McMaster w Ontario. „Jedna na siedem osób, która stosowała cannabis rozwinie uzależnienie od marihuany, co wpłynie na jej życie, edukacje, perspektywy zatrudnienia, relacje społeczne i emocjonalne” – powiedziała.
Ustawa wprowadzona w zeszłym miesiącu sprawi, że Kanada będzie drugim stanem legalizującym cannabis w całym kraju, po Urugwaju, który również ustalił minimalny wiek na 18 rok życia. Osiem stanów USA i Waszyngton zalegalizowały marihuanę, ale każdy użytkownik musi mieć ukończony co najmniej 21 rok życia.
Colorado State Rep, Jonathan Singer, którego stan stał się pierwszym, który zalegalizował rekreacyjną marihuanę w 2012 roku powiedział, że wszystkie stany powinny obniżyć ten wiek do 18 r.ż., aby zlikwidować czarny rynek.
„Jeśli jesteś na tyle dorosły, aby iść na wojnę, powinieneś być na tyle dorosły, aby można ci było zaufać, że z głową używać będziesz rekreacyjnych substancji,” powiedział Singer.