Jeśli chodzi o pytania, jak długo można wykryć THC w naszym organizmie – wszystko to zależy nie tylko od tego jaką metodą jest to sprawdzane, ale także od różnych indywidualnych czynników, takich jak metabolizm danego konsumenta oraz ilość spożytej marihuany.
„Jak długo cannabis pozostaje w organizmie, wciąż pozostaje otwartym pytanie i zależy od wielu czynników. Eksperymenty na regularnych użytkownikach cannabis wykazują, że śladowe ilości THC można wykryć przez 5 – 13 dni po spożyciu marihuany.”
Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na czas pozostawania THC w naszym organizmie, a w tym:
• Dawka: Im większa ilość THC, tym dłużej organizm potrzebuje do jego detoksykacji oraz wydalenia THC i jego metabolitów.
• Częstotliwość stosowania: Ile i jak długo dany konsument stosuje marihuanę.
• Genetyka: Ludzie dziedziczą różne warianty enzymów cytochromu P450, które modyfikują THC znajdujące się w organizmie, powodując wydalanie substancji z moczem.
• Płeć: Niektóre badania wykazały, że mężczyźni palący cannabis mogą mieć wyższy poziom THC w krążeniu niż kobiety.
• Waga: Im więcej tkanki tłuszczowej ma dany użytkownik cannabis, tym więcej metabolitów THC jest przechowywanych w organizmie oraz przez dłuższy czas.
Metabolizm: W jakim tempie dany organizm jest w stanie wyeliminować cannabis z organizmu.
Mimo, że ustaliliśmy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmuje wydalenie THC z twojego organizmu, badania nad metodami wykrywania substancji pozwalają nam oszacować czas potrzebny na oczyszczenie organizmu z marihuany.
Przegląd Paula Cary’ego, dyrektora Laboratorium Monitorowania Toksykologii i Leków na Uniwersytecie w Missouri w 2005 r. wykazał, że chociaż w niektórych przypadkach występują czasy wykrycia przekraczające 30 dni, są one w dużej mierze wyjątkiem. Badanie uznaje różne czynniki, które określają, jak długo metabolity THC pozostają w organizmie, ale zapewnia również „praktyczne wskazówki dotyczące wykrywania kannabinoidów”, dając ogólny pogląd na to jak długo metabolity THC pozostają w organizmie, ale zapewnia także „praktyczne wskazówki dotyczące wykrywania kannabinoidów”, dając ogólny pogląd na to, jak długo marihuana pozostaje w organizmie danego człowieka.
„W oparciu o najnowsze dowody naukowe przy stężeniu odcięcia wynoszącym 50ng/ml do wykrywania kannabinoidów w moczy (przy użyciu obecnie dostępnych laboratoryjnych metod badań przesiewowych) mało prawdopodobnym jest, aby regularny użytkownik cannabis uzyskał dodatni wynik testu na obecność leku w moczu dla dłużej niż 10 dni po ostatnim epizodzie palenia” stwierdzono w badaniu.
Przy niższym stężeniu granicznym wynoszącym 20ng/ml badanie wykazało również, że regularny palacz marihuany nie powinien uzyskać dodatnich wyników na obecność narkotyków w moczu dłużej niż 21 dni po spożyciu. W przypadku osób, które stosują cannabis tylko sporadycznie, w przeglądzie stwierdzono, że wykrycie kannabinoidów w moczy było możliwe do 3-4 dni po spożyciu na poziomie 50ng/ml. W przypadku jednorazowego użycia marihuany, najbardziej rygorystyczny punkt odcięcia wynoszący 20ng/ml nie powinien powodować wykrycia kannabinoidów po 7 dniach.
Korzystając z określonego punktu odcięcia oraz przedziału czasowego, laboratoria testujące są w stanie zasadniczo spojrzeć na poziomy metabolitów THC oraz dowiedzieć się, kiedy dana ostatni raz stosowała marihuanę.
„Jeśli laboratorium ocenia ilościowo ilości THC-11-hydroksy lub THC-11-karboksy, można to wykorzystać do ocenienia kiedy ostatnio stosowałeś THC”, wyjaśnia Dr. Joseph Morgan, starszy dyrektor medyczny w Onconova Therapeutics, Inc., klinicznej firmy biofarmaceutycznej, koncentrującej się na opracowywaniu drobnych cząsteczek do leczenia raka.
„Innymi słowy, ktoś kto wykazuje brak THC, brak 11-hydroksy-THC oraz niewielką ilość 11-karboksy-THC [THC-COOH], może rzetelnie powiedzieć, że nie palił marihuany.” dodaje.
Mimo że wytyczne te pomagają stworzyć ramy dla systemu sądowego oraz pracodawców, losowe badania narkotykowe mają tendencję do zaskakiwania użytkowników cannabis. W przypadku gdy zbliża się niespodziewany test antynarkotykowy i nie masz pewności, czy nadal masz THC w swoim organizmie, możesz przejść przez mały detoks, który jest zarówno legalny jak i zdrowy.
Proste, etyczne sposoby na oczyszczenie organizmu z marihuany
Może to być trudne do przyznania, ale najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie organizmu z marihuany jest prosty: nie spożywaj marihuany przez okres od jednego do trzech miesięcy. Jeśli powstrzymanie się od THC nie jest dla ciebie opcją, wiedz, że ponieważ najczęstszym rodzajem testów narkotykowych jest badanie moczu, terminy „oczyszczenie z marihuany” czy „detoksykacja”, zazwyczaj odnoszą się do oczyszczenia z metabolitów THC z moczu, do momentu aż będą one niewykrywalne.
Po pierwsze, nie próbuj oszukiwać badań przesiewowych pod żadnym pozorem, szczególnie kupując fałszywy mocz lub inne dziwne produkty, które mogłyby wpędzić cię w kłopoty. Jeśli wyjdzie na jaw, że to zrobiłeś, znajdziesz się w niemałych kłopotach.
Istnieje wiele produktów detoksykacyjnych, które zapewniają, że pomagają w oczyszczeniu organizmu z marihuany, ale należy pamiętać, że metody te mogą nie być w 100 procentach skuteczne. Jednym z popularnych sposobów detoksykacji organizmu jest użycie gliny bentonitowej, gliny wykonanej z popiołu wulkanicznego, która ma wchłaniać toksyny, chemikalia oraz inne zanieczyszczenia z ciała. Można je stosować poprzez zmieszanie ze szklanką wody oraz wypicie.
Oprócz formuł detoksykacyjnych, istnieją inne skuteczne praktyki, które można zintegrować z naszą codzienną rutyną. Skoncentruj się na takich rzecz jak zdrowie fizyczne, odpowiednie spożycie witamin oraz żywności, a jednocześnie skup się na tym, w jaki sposób metabolity THC dostają się do moczu.
Staraj się jeść zdrowo, nie stawiaj na fast-foody, bądź odpowiednio nawodniony, nie ćwicz zbyt intensywnie dzień przed lub w dniu testu na narkotyki.