Jak Chronić Rośliny Przed Falą Upałów?

Stres termiczny vs rośliny marihuany.

Stres cieplny może mieć dramatyczny wpływ na rośliny, ale jest również łatwy do naprawienia. Co powinieneś zrobić, gdy temperatura wzrośnie do 28ºC w pomieszczeniu do uprawy lub w szklarni? Oto kilka sposobów na pokonanie upału i zebranie gęstych i smacznych pąków.

Twoja roślina może wytrzymać tylko określoną ilość ciepła i światła. Jeśli twoja marihuana zaczyna wykazywać oznaki stresu na liściach w pobliżu źródeł światła i/lub ciepła. Twoje liście będą miały brązowawo-żółte lub brązowe plamy i zwykle mogą wyglądać na spalone, gdy jest za dużo światła. Często liście zwijają się w górę lub w dół, wyginają się do wewnątrz, jak szyszki, a postrzępione krawędzie liści zaczynają się podnosić. Nawet rośliny uprawiane na otwartej przestrzeni mogą cierpieć z powodu intensywnych upałów lata. Oprócz zapotrzebowania na duże ilości wody, oto objawy, których możesz doświadczyć, jeśli rośniesz w czerwonej strefie.

Uszkodzenia spowodowane przez niektóre owady mogą szybko zniszczyć rośliny w czasie gorącej i suchej pogody – w tym czasie rozmnażają się nawet dwa razy szybciej. Nadmierne warunki cieplne powodują oparzenia i choroby liści, zarówno mokre, jak i suche, powodują oparzenia, pleśnie, grzyby i bakterie, które powodują choroby w uprawach.

Bakterie beztlenowe i grzyby rozkładające w dolnych partiach roślin konopi często preferują ciepłe, wilgotne warunki wokół korzeni, ponieważ w wyższych temperaturach woda zatrzymuje mniej tlenu, co osłabia korzenie. Słabej jakości, słabo plonujące pąki są charakterystyczną oznaką rosnącego stresu w nadmiernie gorących warunkach wzrostu.
Rozwiązanie: znajdź sposób na monitorowanie temperatury. Kontroluj ciepło za pomocą wszelkich niezbędnych środków, wykonując czynności opisane poniżej.

Kontrola ciepła w uprawie marihuany

W przypadku uprawy indoor, znajdź sposób na obniżenie temperatury poprzez zwiększenie cyrkulacji powietrza w obszarze uprawy. Posiadanie małego wentylatora dmuchającego na rośliny pomoże zapobiec powstawaniu gorących punktów bezpośrednio pod lampami do uprawy.

Możesz rozważyć ustawienie lamp uprawowych wyżej od szczytu roślin, jeśli problemem jest ciepło. Podczas uprawy najlepiej jest przez cały czas utrzymywać komfortową temperaturę pokojową, aby zapewnić optymalny wzrost. Jeśli jest za gorąco dla ciebie, prawdopodobnie jest za gorąco dla twoich roślin.

Utrzymuj korzenie w chłodnym miejscu: jeśli potrafisz schłodzić swoje korzenie, pomoże to twojej roślinie poradzić sobie z ciepłem wpływającym na wierzchołek rośliny.

Kiedy rośliny konopi wracają do zdrowia po szoku cieplnym, niektórzy hodowcy zalecają stosowanie ekstraktu z wodorostów (często dostępnego jako płynny nawóz), aby pomóc roślinom odzyskać siły po stresie i być może ochronić rośliny przed stresem cieplnym w przyszłości.

Wiele instalacji wewnętrznych będzie wymagało wentylacji gorącego powietrza za pomocą wentylatora lub systemu wyciągowego. Tworząc dobre ssanie z wydajnym układem wydechowym i dodając płuczkę węglową, możesz również wyeliminować cały zapach z pomieszczenia hodowlanego. Wentylator oscylacyjny zapewni cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i zapewni lekką bryzę Twoim roślinom. Na zewnątrz masz mniej możliwości zmniejszenia upału podczas fali upałów, ale możesz monitorować lokalną pogodę za pomocą prognozy pogody.

Możliwe jest częściowe zabezpieczenie roślin, gdy wiesz, że temperatura wzrośnie. Możesz także dostosować harmonogram podlewania, aby zapewnić roślinom co najmniej dużo wody. Kilka sztuczek do wypróbowania, gdy wiesz, że na zewnątrz będzie gorąco lub sucho:

• Podlewaj rośliny wieczorem lub wcześnie rano, aby zapobiec parowaniu wody w najgorętszych godzinach.
• Utrzymuj korzenie w chłodzie, na przykład umieszczając roślinę doniczkową w ceramicznej doniczce, aby chronić korzenie przed słońcem. Niektórzy hodowcy kopią dziurę w ziemi, aby umieścić w niej swoją roślinę doniczkową, ponieważ gleba jest zwykle chłodniejsza niż powietrze, gdy temperatura jest wysoka.
• Ekstrakt z wodorostów dla korzeni może pomóc chronić przed stresem cieplnym.
• Zwiększ cień, aby zmniejszyć ciepło odczuwane przez rośliny, możesz użyć starego liścia lub innego materiału jako rozwiązania krótkoterminowego lub uzyskać profesjonalnie wykonany „żagiel przeciwsłoneczny” specjalnie zaprojektowany do zacieniania na zewnątrz. Ważne jest, aby pamiętać, że cień roślin przez więcej niż kilka dni sprawi, że będą one bardziej miękkie niż na słońcu i może być konieczne powolne ponowne wprowadzenie pełnego słońca, aby uniknąć szoku z powodu intensywności światła.
• Przenieś rośliny w inne miejsce. Na szczęście w przypadku roślin doniczkowych zwykle łatwiej jest przenieść je z dala od bezpośredniego światła słonecznego podczas fali upałów.

Podczas uprawy konopi na zewnątrz często potrzeba kilku tygodni, aby roślina zregenerowała się po gorącym lub suchym okresie. Zapobieganie jest zatem najlepszym lekarstwem na rośliny rosnące na zewnątrz.

Klimatyzator

Jeśli posiadasz już klimatyzator przemysłowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz mógł spać spokojnie (nawet jeśli nie jesteś jeszcze bezpieczny od wszystkich problemów). Jednak dla większości hodowców są pewne rzeczy, które będziesz chciał lub musiał zrobić, aby zapewnić zdrowe rośliny i wysokiej jakości zbiory. Oczywiście pierwszym krokiem jest próba obniżenia temperatury poprzez zastosowanie tej metody klimatyzacji. To sprawia, że jest to poważna inwestycja dla tych, których na to stać.

Uwaga: systemy wentylacyjne na ogół wymieniają powietrze wewnętrzne z powietrzem zewnętrznym w celu zapewnienia chłodzenia. Oznacza to, że prawdopodobnie wypuścisz niektóre zapachy na zewnątrz. Do tego procesu można dodać wbudowane filtry węglowe lub neutralizatory zapachów, aby wchłonąć jak najwięcej zapachów.

Wymienniki ciepła chłodzone wodą

Jeśli masz dostęp do swobodnego strumienia wody, która pozostaje zimna i obfita, wymiennik ciepła chłodzony wodą może być świetnym sposobem na utrzymanie chłodu w szklarni podczas najgorętszych miesięcy lata, a nawet lata.

Woda krążąca w wymienniku ciepła pozostaje potem czysta i bardzo użyteczna. Chłodzenie cieczą może być bardzo wydajne, a ciepło może być kierowane jak najdalej od pomieszczenia do uprawy, w zależności od warunków linii cyrkulacyjnych. Agregaty wody lodowej, zbiorniki i zasady geotermalne mogą być również wykorzystywane do chłodzenia wody w systemie wymiany ciepła.

Wskazówka: fakt, że zimą i wiosną woda jest zimna i obfita, nie oznacza, że latem będzie tak samo. Prawidłowe działanie wymiennika ciepła chłodzonego wodą jest w dużym stopniu zależne od temperatury używanej wody. Upewnij się, że zasysane powietrze jest wystarczająco schłodzone, aby utrzymać niezbędne temperatury Twoich cennych plonów.

Chłodzenie wiatrakiem

Wentylatory wyciągowe do pomieszczeń do uprawy, namiotów i szklarni wewnętrznych mogą skutecznie chłodzić nawet w miesiącach letnich, ale w dużej mierze zależy to od tego, gdzie mieszkasz i jakie masz szczęście. Nawet najlepsze instalacje chłodzone wentylatorem (tj. nawiew/wylot powietrza) zazwyczaj wymagają różnicy około 10°C między temperaturą powietrza na zewnątrz a żądaną temperaturą otoczenia, aby działały w optymalnych granicach.

Chłodzenie upraw hydroponicznych

Hydroponiczne metody hodowli wodnej, takie jak technika filmu odżywczego (NFT), kultura głębokowodna (DWC), recyrkulacyjna hodowla głębinowa (RDWC) i aeroponika, wymagają niewielkiej pożywki hodowlanej lub nie wymagają jej wcale. Nagie korzenie konopi piją swobodnie w okrągłym, dobrze wentylowanym, bogatym w minerały roztworze. Temperatury w zbiorniku hydroponicznym powyżej 25 ° C mogą powodować problemy, takie jak słabe wchłanianie składników odżywczych, aw niektórych przypadkach nawet choroby korzeni.

Dobrą rzeczą w hydroponice podczas upałów jest to, że doświadczeni hodowcy chłodzą pożywkę zamiast powietrza. Jest to znacznie bardziej efektywne pod względem kosztów sprzętu i zużycia energii. Pamiętaj, że to rośliny mają się chłodzić, a nie powietrze…

A co z tańszymi rozwiązaniami?

Jeśli nie masz aż tak dużego budżetu i nie chcesz wydawać majątku na na technologię szklarniową, oto kilka sugestii:

• Chociaż nie do końca niedrogie, chłodzone powietrzem reflektory światła HID są świetnym sposobem na rozproszenie ciepła z lamp do uprawy, zanim jeszcze wejdą do środowiska uprawy.
• Alternatywne źródła światła, takie jak diody LED (diody elektroluminescencyjne) lub LEC (świecące materiały ceramiczne, takie jak ceramiczne metalohalogenki) mogą kosztować więcej przy tej samej wielkości powierzchni co światła HID, ale często wytwarzają znacznie mniej ciepła. za oferowany przez nich poziom produkcji pąków. Kolejną dodatkową korzyścią rekompensującą koszty początkowe jest fakt, że zużywasz mniej energii elektrycznej do ich zasilania lub jakiegokolwiek innego sprzętu, którego możesz użyć do schłodzenia pomieszczenia do uprawy, co oznacza, że zmniejsza się zapotrzebowanie na chłodzenie i zużycie energii. Proporcjonalnie.
• Prostym i ekonomicznym sposobem na zmniejszenie ciepła w pomieszczeniu do uprawy o 30% jest obsługa urządzeń oświetleniowych HID za pomocą zdalnych stateczników. Są to systemy oświetleniowe, które pozwalają na umieszczenie „sterownika” (który włącza lampę) poza pomieszczeniem hodowlanym, na drugim końcu przewodu, dzięki czemu ciepło wytwarzane przez elementy elektroniczne pozostaje z dala od roślin.
• Wentylatory chłodzą światła, utrzymują temperaturę pokojową i umożliwiają cyrkulację chłodnego powietrza przez baldachim.

Genetyka roślin

Niektóre odmiany marihuany znoszą ciepło lepiej niż inne, niektóre wręcz go pragną. Egzotyczne odmiany sativa (np. odmiany kambodżańskie) mogą w rzeczywistości preferować wyższą temperaturę w połączeniu z wysokimi poziomami wilgotności w porównaniu z bardziej powszechnymi hybrydami domowymi. Odmiany o wrażliwych korzeniach lub podatne na inwazje owadów również nie są zalecane do uprawy w mniej kontrolowanych warunkach podczas cieplejszych miesięcy. Ponieważ w gorącym klimacie konieczne jest częste podlewanie, szanse na zgniliznę korzeni są znacznie większe w ciepłych, wilgotnych glebach.

Zbliża się sezon letni, skorzystaj z tych wskazówek w celu profilaktyki. Udanych wakacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.