Konsumenci marihuany mniej przybierają na wadze niż osoby nie będące jej użytkownikami, potwierdza badanie.
Popularne kultowe klasyki, takie jak The Big Lebowski, kazałyby ci uwierzyć, że ludzie używający marihuany nie tylko zawsze mają ochotę na coś do zjedzenia, ale są też zbyt leniwi, aby angażować się w jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Przy tego rodzaju stereotypach przenikających filmy i programy telewizyjne ma sens, że wiele osób przypuszcza, że używanie marihuany jest pozytywnie związane z przyrostem masy ciała.
Jednak nowe badanie opublikowane w zeszłym tygodniu w International Journal of Epidemiology wydaje się podważać to przekonanie. To najnowsze badanie, które pokazuje, że użytkownicy marihuany są w rzeczywistości mniej narażeni na otyłość w porównaniu z osobami, które jej nie używają.
W swojej pracy naukowcy z Michigan State University oparli się na danych z National Epidemiologic Survey on Alcohol and Related Conditions (NESARC), przekrojowej, reprezentatywnej w skali kraju próbie badawczej obywateli USA w wieku 18 lat i starszych. W sumie przyjrzeli się zgłoszonym odpowiedziom ponad 33 000 osób.
W pierwszej fali wywiadów przeprowadzonych w latach 2001-2002 zapytano uczestników, czy używają konopi indyjskich, a jeśli tak, to kiedy robili to ostatnio oraz jak często. Kiedy wrócili na kolejny wywiad w latach 2004-2005, badacze zapytali uczestników, czy używali marihuany od czasu pierwszego wywiadu.
Pomiędzy dwoma okresami wywiadów naukowcy prześledzili wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) we wszystkich kategoriach respondentów – tych, którzy nigdy nie spożywali, osób, które zaprzestały wcześniejszego używania, lub nowicjuszy i wytrwałych użytkowników.
Po wykluczeniu uczestników w wieku powyżej 65 lat (ponieważ badania pokazują, że spadki BMI u osób starszych są często spowodowane utratą masy mięśniowej), odkryli „osłabienie wzrostu BMI w podgrupach używających konopi indyjskich w porównaniu z osobami nigdy nie używającymi konopi”.
Innymi słowy, osoby, które zgłosiły używanie marihuany, przybrały na wadze, ale w mniejszym tempie w porównaniu z osobami, które nigdy nie spożywały marihuany.
Części użytkownicy konopi indyjskich i nowicjusze byli niedostatecznie reprezentowani w stabilnie otyłych podgrupach” – stwierdza badanie. „Ponadto, te same podgrupy aktywnie używające konopi indyjskich były niedostatecznie reprezentowane wśród nowo incydentalnych przypadków otyłości”.
Badanie oferuje kilka teorii wyjaśniających, dlaczego użytkownicy marihuany doświadczają mniejszego przyrostu masy ciała. Jeden, na przykład, dotyczy tego, w jaki sposób gęstość określonego receptora kannabinoidowego (CB1R) zmniejsza się wraz z przewlekłym używaniem konopi indyjskich. To teoria, którą po raz pierwszy przedstawił w zeszłym roku oddzielny zespół naukowców z Indiana University South Bend.
„Dla wielu pacjentów”, napisali w metaanalizie, którą opublikowali w grudniu, „konopie indyjskie mogą być lepszym sposobem na odchudzanie niż zabiegi chirurgiczne lub leki”.
Inna możliwość wyjaśnienia związku między używaniem marihuany a BMI ma związek z właściwościami przeciwzapalnymi innego receptora kannabinoidowego, CB2R. „Związek między zapaleniem a otyłością jest szeroko ustalony w badaniach przedklinicznych i klinicznych” – piszą autorzy badania.
Te odkrycia są ważne dla przyszłych badań biomedycznych dotyczących kannabinoidów – zwłaszcza, że medyczna marihuana jest często traktowana jako potencjalna metoda zapobiegania utracie wagi u pacjentów z HIV i pacjentami chorymi na raka – stwierdza badanie.
Przeciętny konsument marihuany zaniepokojony swoją talią również może znaleźć trochę komfortu w tych wynikach – zwłaszcza, że inne badania wykazały, że kraje posiadające legalną marihuanę odnotowały wzrost zakupów niezdrowej żywności.