
Oświetlenie LED czy HID? Ważne punkty do rozważenia.
W dzisiejszym artykule zapraszamy do refleksji nad jednym z najważniejszych aspektów uprawy indoor: oświetleniem.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uprawą, z pewnością zauważyłeś, że istnieje kilka opcji, nie tylko pod względem mocy lamp, ale także pod względem rodzaju świateł, które możesz znaleźć. Cóż, dzisiaj skupimy się na tych najbardziej popularnych, czyli panelach LED i tradycyjnych lampach HID lub lampach wyładowczych o wysokiej intensywności (HPS, metalohalogenkowych itp.).
Intencją tego wpisu nie jest twierdzenie, że panele LED są lepsze lub gorsze od innych rodzajów lamp do uprawy, ale że są to po prostu różne opcje (o bardzo szerokich przedziałach cenowych), spośród których hodowca będzie musiał wybrać w zależności od swoich potrzeb i warunków uprawy. Biorąc jednak pod uwagę ulepszenia, jakie zaobserwowano w sprzęcie LED w ostatnich latach, jest bardzo prawdopodobne, że ten rodzaj lamp zdominuje rynek upraw wewnętrznych w najbliższej przyszłości.
Czym jest technologia LED?
Diody LED (light-emitting diode) to diody emitujące światło dzięki półprzewodnikowi, który jest przecinany przez ciągłe napięcie. Obecnie dostępne są różne technologie LED do uprawy w pomieszczeniach, z których wszystkie są bardziej wydajne niż tradycyjne metody oświetlenia HID (High-Intensity Discharge), co czyni je znacznie bardziej ekologiczną, długotrwałą i ekonomiczną opcją w większości przypadków.
Kilka lat temu, wraz z pojawieniem się pierwszych paneli LED, otworzyła się pełna nadziei przyszłość w dziedzinie ogrodnictwa; było wielu, którzy dzielili się informacjami na forach i odważyli się stworzyć tego typu lampy w domu, i chociaż nie było zbyt wielu informacji na ten temat, przewidywano, że będą one narzędziem przyszłości.
Cóż, wystarczyło kilka lat, aby udowodnić, że w większości przypadków (ale nie zawsze) są one rzeczywiście najlepszą opcją. Jest to wyraźny kontrast z tym, co działo się na początku, gdy wydajność nie była w 100% zadowalająca, a lampy sodowe (HPS ) były bezkonkurencyjne, odpowiednie widma nie były wcale jasne z powodu braku badań, a purystyczni obrońcy lamp wyładowczych, obawiając się zmian, krytykowali je do znudzenia.
Gdy już zdecydujesz, że chcesz korzystać z diod LED, najważniejszą kwestią do rozważenia jest właściwy wybór dla Twojej przestrzeni. Istnieje wiele platform i firm, które oferują diody LED po naprawdę niskich cenach, z wynikami, które wydają się bardziej niż obiecujące, ale w większości przypadków nie dostarczają tego, co obiecują: 1000-2000 W LED równoważne produkcji standardowego 1000 W HPS, ale o zużyciu 150-220 lub 300 W nie istnieje, lepiej o tym zapomnieć. To, co powinieneś zrobić, to spojrzeć na światło, które może być asymilowane przez rośliny, studiując arkusz danych technicznych, aby sprawdzić, czy system, na który patrzysz, jest odpowiedni do uprawy.
W technologii LED nie możemy korzystać z tradycyjnego systemu pomiarowego, musimy porzucić lumeny, kandele i luksy i zacząć korzystać z pomiarów takich jak PAR, PPF i PPFD. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt i dokonać inwestycji, której nie będziesz żałować; są szanse, że z tanim sprzętem bez specyfikacji technicznych zmarnujesz tylko swój czas, a w przyszłości będziesz musiał kupić inny sprzęt.
Specyfikacje techniczne lamp LED do uprawy roślin
Przyjrzyjmy się specyfikacjom, które lampy LED do uprawy powinny zawierać w swojej specyfikacji:
• PAR (promieniowanie fotosyntetycznie czynne)
Jest to jeden z najważniejszych punktów: PAR mierzy potrzebne światło (naukowcy nazywają światło „promieniowaniem elektromagnetycznym”) dla roślin do fotosyntezy.
Światło jest definiowane przez różne długości fal, które są odpowiedzialne za tworzenie widma. PAR i FFPD to część widma światła (promieniowania elektromagnetycznego), którą rośliny mogą przyswoić (wykorzystać) do przeprowadzenia fotosyntezy w zależności od kilku ważnych punktów: ilości światła wytwarzanego przez nasz sprzęt LED, ilości światła, którą rośliny mogą przyswoić oraz ilości światła, którą roślina otrzymuje podczas fotoperiodu.
PAR to energia potrzebna roślinom do wytworzenia masy roślinnej, długość fali dla bujnego, zielonego wzrostu, nieco wyższa dla optymalnego kwitnienia; wynosi od 300nm do 800nm, tak zwane promieniowanie fizjologiczne.
• PPF lub fotosyntetyczny strumień fotonów
PPF określa całkowitą ilość światła emitowanego przez nasze urządzenie LED w ciągu sekundy (ilość emitowanego PAR), a jego wartość wyrażana jest w molach/sekundę.
PPF mierzy całkowitą ilość światła emitowanego na sekundę przez naszą lampę LED (ilość emitowanego PAR), a jego pomiar jest wyrażony w molach/sekundę. Można powiedzieć, że jest to miara równoważna lumenom używanym w tradycyjnym sprzęcie HID, ale w świetle PAR, ponieważ w rzeczywistości lumeny są używane dla ludzkiego oka, a PPF dla roślin.
• PPFD lub gęstość fotosyntetycznego strumienia fotonów
Najważniejszym pomiarem do zbadania podczas uprawy z diodami LED jest gęstość strumienia fotonów fotosyntetycznych, znana jako PPFD. Mierzy ona ilość PPF w danym obszarze, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze diody LED do przestrzeni uprawowej (mol/m2/s). Podlega on różnym zmiennym oprócz obszaru, takim jak odległość między diodą LED a końcami roślin lub rodzaj materiału użytego na ścianach naszej uprawy (odbicie). Przesuwając naszą diodę LED bliżej roślin, używając dobrego materiału (z dobrym odbiciem) do ścian wewnętrznych lub zmniejszając obszar uprawy, PPFD również wzrasta.
• LED i HID
Teraz, gdy wiemy już nieco więcej o oświetleniu LED i sposobie jego pomiaru, pokrótce porównamy je z systemami HID, lampami sodowymi (HPS) i lampami metalohalogenkowymi (MH) w uprawie.
• Intensywność i widmo
Panele LED są w większości przypadków ściemnialne i mają pełne spektrum (dla wzrostu i kwitnienia), więc są ważne dla całego cyklu rośliny. W przypadku konwencjonalnych urządzeń HID dostępne są następujące opcje żarówek: rtęciowe (HM lub metalohalogenkowe do wzrostu), sodowe (HPS do kwitnienia) i mieszane (do wzrostu i kwitnienia). Musimy jednak pamiętać, że po pierwszych zbiorach żarówki HID zaczynają tracić wydajność. Z drugiej strony, w przypadku diod LED wielu producentów obiecuje do 60 000 godzin użytkowania bez utraty wydajności i udziela 5-letniej gwarancji na swój sprzęt. W tym czasie wiele żarówek HID musiałoby zostać wymienionych, aby nie stracić wydajności, co wiąże się z kosztami finansowymi (od pierwszych zbiorów produkcja spada w przypadku lamp HID).
Dzięki pełnemu spektrum większości urządzeń LED, pączek uprawiany pod diodami LED ma jakość terpenów bardzo podobną do uprawy na zewnątrz, rozwijając znacznie pełniejsze aromaty niż przy użyciu innych rodzajów świateł.
• Wydajność energetyczna
Mówiąc o wydajności, ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są straty ciepła. Wszyscy wiemy, że energia nie jest ani tworzona, ani niszczona, jest przekształcana; lampy HID przekształcają znaczną część swojej energii w ciepło(nie tylko lumeny). Fakt ten może być dobry lub zły w zależności od sytuacji hodowcy; wydajność jest tracona, ale w miejscach, gdzie temperatury są niskie, może to pomóc w utrzymaniu prawidłowych warunków wewnątrz uprawy, podczas gdy w przypadku LED temperatura otoczenia prawie się nie zmieni ze względu na niskie wytwarzanie ciepła.
W zimnych miejscach będziemy musieli rozwiązać ten problem za pomocą jakiegoś rodzaju grzejnika lub zainstalować namiot do uprawy w odpowiednim miejscu, podczas gdy w okresie wiosenno-letnim pozwala nam to uprawiać nasze plony bez problemów z wysokimi temperaturami, w tym samym czasie, gdy hodowcy używający lamp HID będą musieli wyłączyć światła lub zainstalować klimatyzator ze względu na wysokie temperatury, które generują. Musimy również pamiętać, że ze względu na emisję temperatury, lampy HID znacznie obniżają wilgotność, podczas gdy rośliny nie osiągają odpowiedniego rozmiaru i nie generują odpowiedniej transpiracji, więc w wielu przypadkach nawilżacz będzie niezbędny w fazie wzrostu i przed kwitnieniem.
Z koncepcji transformacji energii w ciepło (znacznie wyższej w żarówkach HID) możemy już wywnioskować, że lumeny są tracone, w przeciwieństwie do LED, które mają wyższy PAR i wydajność. Każdy hodowca jest zaznajomiony z parametrami temperatury i wilgotności w miejscu swojej uprawy, więc będzie musiał wybrać najwygodniejszy system odpowiadający jego potrzebom.
Kilka porad: Ze względu na boom w uprawie roślin automatycznych w pomieszczeniach, które potrzebują fotoperiodu 18 godzin światła i 6 godzin ciemności przez cały cykl życia, aby uzyskać optymalne wyniki, od Alchimia zalecamy stosowanie paneli LED do tego celu, ponieważ przy systemie HID włączonym przez 18 godzin na raz, generowana jest duża ilość ciepła, co utrudnia utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pierwszych tygodniach (która powinna wynosić około 75% wilgotności względnej). Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę rachunki za prąd, ponieważ 18 godzin światła dziennie to bardzo długi czas dla HID.
Oświetlenie i częstotliwość nawadniania
Jak już wspomnieliśmy, im wyższa temperatura, tym większe parowanie (niska wilgotność), więc rośliny uprawiane pod lampami HID muszą być częściej podlewane, co wiąże się z wyższymi wydatkami na składniki odżywcze.
W przypadku LED musimy zachować ostrożność w tym względzie, ponieważ rośliny nie będą pić tak dużo, chociaż ze względu na niższe temperatury i wyższy PAR nie jest niczym niezwykłym, że rośliny wymagają od czasu do czasu dodatkowego zaopatrzenia w wapń i magnez. Ważne jest, aby nie przesadzać z podlewaniem podczas uprawy z diodami LED, ponieważ nadmiar wody odparowuje znacznie dłużej i na dłuższą metę może spowodować zablokowanie składników odżywczych w korzeniach. Powinniśmy podlewać w razie potrzeby, ale bez przesady.
Odległość między lampami a roślinami
Ważne jest, aby podkreślić, że zarówno w przypadku upraw HID, jak i LED, musimy pozostawić rozsądną odległość między naszą lampą a końcami roślin. W przypadku LED zawsze możemy ją przybliżyć po rozpoczęciu kwitnienia, ale bez jej przekraczania. Jeśli nie mamy wystarczających informacji na temat naszej diody LED od producenta, najostrożniejszą rzeczą do zrobienia jest rozpoczęcie od ostrożnej odległości od 30 do 45 cm podczas wzrostu wegetatywnego i obserwowanie reakcji roślin. Jeśli zbytnio się rozciągną w poszukiwaniu światła, powinniśmy przesunąć lampę nieco bliżej.
Ponieważ światło emitowane przez diody LED jest bardzo podobne do światła słonecznego, rośliny rozwijają się ze znacznie krótszymi odstępami międzywęźlowymi (rosną bardziej zwarte) niż w przypadku uprawy z HID, oferując znacznie bardziej optymalny wzrost i produkcję. Jednak ewentualne szkodniki są znacznie łatwiejsze w przypadku LED, nic, czego nie możemy rozwiązać poprzez uważną obserwację/ monitorowanie roślin i stosowanie środków zapobiegawczych.
Samowystarczalność energetyczna
Wreszcie, diody LED nie mają obecnie 100% dominacji w uprawie domowej, ale z czasem to się zmieni. Obecnie możemy już znaleźć bardzo dobre diody LED w bardzo konkurencyjnej cenie, która może się zwrócić w krótkim czasie, nie tylko ze względu na ich większą wydajność i niskie koszty utrzymania (wymiana żarówek HID wiąże się z kosztami, a cena energii elektrycznej gwałtownie rośnie).
Nie jest to często brane pod uwagę, ale technologia LED pozwala na wykorzystanie paneli słonecznych lub turbiny wiatrowej, co jest praktycznie niemożliwe w przypadku lamp HID. Są już hodowcy, którzy zainstalowali samowystarczalny system paneli słonecznych, który pozwala im być nieco bardziej niezależnymi od firm energetycznych, nie w 100%, ale znacznie zmniejszając rachunki za energię elektryczną dzięki zastosowaniu diod LED i domowych systemów fotowoltaicznych lub za pomocą turbin wiatrowych.
Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym hodowcą domowym, czy kimś, kto chce zacząć w ekscytującym świecie uprawy, istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o oświetlenie. Jest to kwestia wyboru najbardziej odpowiedniego w zależności od różnych parametrów uprawy i oczywiście budżetu, choć jeśli myślisz długoterminowo, diody LED są obecnie prawdopodobnie najlepszym wyborem.