Mini przewodnik po odmianach z autofloweringiem.
Odmiany kwitnące automatycznie charakteryzują się unikalnymi wzorami wzrostu i muszą być traktowane nieco inaczej niż odmiany fotoperiodyczne.
Z biegiem czasu odmiany automatycznie kwitnące stały się silniejsze i stabilniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzisiaj przyjrzymy się szczegółom ich natury.
RÓŻNICE MIĘDZY ODMIANAMI FOTOPERIODOWYMI AUTOMATYCZNYMI
Odmiany fotoperiodowe zależne są od czasu ekspozycji na światło. Kiedy zaczyna się sezon jesienny, czas trwania dni, a zatem światła, naturalnie maleje, sygnalizując roślinom fotoperiodowym, że nadchodzi czas, aby zrzucić nasiona i zacząć się rozmnażać, zanim przyjdzie zimowy mróz; stąd też zaczynają one kwitnąć.
I wręcz przeciwnie; odmiany z autofloweringiem, nie są zależne od tej zmiany ekspozycji na światło. Odmiany kwitnące automatycznie zawierają w sobie genetykę cannabis ruderalis, która wyewoluowała w bardzo zimnym klimacie w Europie Północnej oraz Rosji. W tych regionach zima nadchodzi wcześnie – coś, czego normalnie rośliny cannabis nie lubią. Dlatego też w procesie selekcji naturalnej rozwinęły się rośliny, które zaczynają kwitnąć przed naturalną zmianą godzin światła.
Rośliny ruderalis są hybrydyzowane z roślinami fotoperiodycznymi, tworząc odmiany kwitnące automatycznie, które kwitną niezależnie od cyklu świetlengo, ale cechują się bardzo poszukiwanymi właściwościami odmian fotoperiodycznych.
POCHODZENIE ODMIAN KWITNĄCYCH AUTOMATYCZNIE
Odmiany kwitnące automatycznie weszły na rynek w latach 70., kiedy hodowcy zaczęli eksperymentować z łączeniem ruderalis ze zwykłymi odmianami fotoperiodowymi. Naturalnie, rośliny ruderalis zawierają niewielkie ilości THC; a odmiany fotoperiodowe wręcz przeciwnie. Aby uzyskać co najlepsze z obu światów, stworzono odmiany kwitnące automatycznie. Pierwsze odmiany z autofloweringiem, które trafiły na rynek były oznaczone jako „Lowryder”.
CYKL ŚWIATŁA
Uprawiane outdoor odmiany fotoperiodowe muszą być sadzone i zbierane w określonym czasie. Powodem, dla którego odmiany kwitnące automatycznie są tak pożądane jest fakt, że rosną krótko, szybko i mogą być uprawiane praktycznie w każdym sezonie, o ile temperatura bazowa jest wystarczająco wysoka. Hodowcy indoor mogą (dosłownie) umieścić rośliny kwitnące automatycznie w cyklu 24-godzinnym, a i tak rozwiną one doskonałe pąki. Wielu hodowców wybiera jednak cykl 20-4, pozwalając roślinom na dużą ekspozycję na światło oraz kilka godzin całkowitej ciemności.
Rośliny z autofloweringiem doskonałe są w przypadku początkujących hodowców, którzy nie w pełni rozumieją jeszcze cykle świetlne. Rośliny fotoperiodyczne potrzebują dłuższego okresu nieprzerwanej ciemności podczas nocnego cyklu; w przeciwnym razie jeśli tylko w pomieszczeniu uprawy pojawi się niewielka ilość światła, pąki mogą nabrać cech hermafrodytycznych i rozwinąć w sobie nasiona. Z drugiej strony – rośliny z autofloweringiem wybaczają o wiele więcej i nie przeszkadza im nieoczekiwany przebłysk światła.
SZYBKI WZROST
Ogólnie odmiany fotoperiodowe kwitną przez okres od 50 do 120 dni, po zakończeniu fazy wegetatywnej która trwa od 40 do 120 dni. Trudno jest je uprawiać outdoor w chłodniejszym klimacie, w którym istnieje ryzyko wystąpienia śniegu podczas dojrzewania pąków. Jednak odmiany kwitnące automatycznie rosną bardzo szybko. Od nasion do zbiorów, można oczekiwać, że rośliny będą gotowe po 60 – 90 dniach, w zależności od odmiany oraz sposobu uprawy roślin. Dzięki temu, hodowcy mieszkający w chłodniejszym klimacie, takim jak Europa Północna są w stanie zebrać plony zanim pojawi się mróz. W przypadku odmian z autofloweringiem, hodowcy mogą zbierać plony kilka razy do roku, co jest cudownym faktem dla osób, które lubią szybko otrzymywać plony.
ROZMIAR
Ogólnie rzecz biorąc, odmiany z autofloweringiem są znacznie krótsze niż rośliny fotoperiodowe, osiągając około 30-120 centymetrów wzrostu. Wielu hodowców preferuje mniejsze rośliny z wielu powodów. Po pierwsze, łatwiej nimi zarządzać. Wysokie rośliny mogą wymagać dodatkowego wsparcia, co jest trudne szczególnie w przypadku początkujących hodowców. Po drugie, rośliny z łatwością mieszczą się w pomieszczeniach, więc nie trzeba stosować specjalnych technik treningowych, które mają na celu ograniczanie ich wielkości. Po trzecie, odmiany z autofloweringiem są dość dyskretne, co czyni je doskonałym wyborem dla hodowców guerrilla.
MOC
W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci odmiany kwitnące automatycznie znane były ze swojego niskiego poziomu THC i uważane były za gorszy rodzaj cannabis. Jednak w ostatnich latach hodowcy znacznie je udoskonalili, łącząc genetykę ruderalis z odmiana fotoperiodowymi o wysokim poziomie THC, tworząc ostateczny produkt, który jest mocny, kwitnie szybko i posiada rozsądny profil wzrostu. Oczywiście, większość odmian z autofloweringiem posiadany niższy poziom THC niż jego fotoperiodyczny odpowiednik, ale w niczym to nie przeszkadza. W obecnych czasach na rynku dostępne są odmiany kwitnące automatycznie, które są w stanie dać nawet 20% THC i więcej. Poza tym, nie chodzi tylko i wyłącznie o moc THC. Biorąc pod uwagę setki substancji chemicznych znajdujących się w cannabis, takich jak CBD, czy terpeny, istnieje wiele sposobów na wykorzystanie ich.
PLONY
Ogólnie rzecz biorąc, odmiany kwitnące automatycznie nie dają aż tak wielkich plonów jak odmiany fotoperiodowe, głównie ze względu na ich niewielki wzrost. Plony wahają się średnio od 20 do +100 gramów. Jednak w zależności od odmiany oraz wykorzystywanych technik, niektóre odmiany z autofloweringiem mogą dać plony nawet w wysokości 500 gramów na roślinę.