Knotowe systemy hydroponiczne

Knotowe systemy hydroponiczne: metoda wick.

Systemy uprawy hydroponicznej działają bez użycia gleby. Zamiast tego polegają na bogatym w składniki odżywcze roztworze, aby dać roślinom wszystko, czego potrzebują. Pomimo usunięcia wielu zagrożeń związanych z glebą, utworzenie systemu hydroponicznego zazwyczaj wymaga inwestycji zarówno czasu jak i pieniędzy. Jednak hydroponiczne systemy knotowe przełamują ten stereotyp!

Co to są systemy knotowe?

Systemy knotowe są łatwe do zrozumienia, ponieważ są proste w swoich komponentach, łatwe w utrzymaniu i tanie w zbudowaniu. Chociaż nadal jest to uprawa hydroponiczna, nie zawiera ona żadnych pomp, ani kamieni powietrznych. Usunięcie tych składników sprawia, że systemy knotowe są najprostszą formą hydroponiki.

Cała koncepcja systemu knotowego opiera się na działaniu kapilarnym; proces, w którym płyny poruszają się wbrew grawitacji przez kawałek materiału lub bandażu. Roślina zapewnia moc do przenoszenia rozczynu do korzeni, a nie odwrotnie.

Ze względu na to, że to roślina rządzi, jest ona zawsze w stanie pobierać płyn który tak bardzo potrzebuje. Knot musi być wystarczająco długi, aby mógł zostać zanurzony w płynnym roztworze, a drugi koniec knota musi stykać się z systemem korzeniowym rośliny. Musimy także zamienić glebę na alternatywne podłoże hodowlane. Realne alternatywy to piasek, żwir czy perlit. Każde z nich jest w stanie zachować oraz wchłonąć wilgoć. Dokładny rodzaj wybranego medium zależy także od efektywności knota.

Hydroponiczna metoda knotowa jest fantastycznym wyborem dla osób początkujących.

Standardowe systemy hydroponiczne zazwyczaj wymagają drogiego sprzętu i szczegółowego zrozumienia procesu uprawy, zatem co sprawia, że metoda knotowa jest tak bardzo polecana? Polecana jest ze względu na to, iż nadal potrzebować będziesz konwencjonalnego zrozumienia tego, co jest potrzebne do uprawy cannabis, metoda ta niweluje wiele komplikacji, które mogą okazać się kłopotliwe dla początkujących w przypadku standardowej uprawy hydroponicznej.

Brak wykorzystania gleby usuwa ryzyko takie jak szkodniki, pleśń, zanieczyszczenia. Metoda knotowa zapewnia stały dopływ wody bogatej w składniki odżywcze. Osoby początkujące mają tendencję do nadmiernego zalewania roślin w obawie, że rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości wody. Systemy knotowe pasywnie dostarczają roślinom tylko tyle wody ile potrzeba. Systemy knotowe są ciche i nie wymagają żadnej energii elektrycznej. Oprócz tego, mimo że oczywiście na rynku dostępne są kompletne zestawy, system knotowy można skonstruować samemu z dostępnych materiałów domowych. A dzięki brakowi ruchomych części niebezpieczeństwo uszkodzenia lub pęknięcia elementów jest niewiarygodnie małe.

Konstrukcja własnego systemu hydroponicznego.

Skoro już omówiliśmy koncepcję i zalety tego systemu, przyjrzyjmy się teraz jak można stworzyć własny. Szybka uwaga, zanim zagłębimy się w szczegóły; najważniejszym aspektem do rozważenia jest oczywiście jakość knotów. W końcu jest to najbardziej integralna część systemu. Materiał knota bezpośrednio dyktuje szybkość i ilość płynu, który jest w stanie wchłonąć i przetransportować do roślin.

Codziennie artykuły gospodarstwa domowego, które mogą być stosowane jako knot to między innymi linka nylonowa, sznurki do mopa, paski ze starych ubrań czy paski z propylenu. Każdą z tych rzeczy możesz wcześniej przetestować w kolorowej wodzie. Po co najmniej godzinie powinieneś już dobrze wiedzieć jak szybko woda jest w stanie płynąć. Na koniec, aby zapewnić jak najlepsze wyniki, polecamy użycie dwóch knotów na roślinę.

Minusy metody knotowej.

Omówiliśmy wcześniej plusy metody knotowej, zatem teraz czas na minusy. Pomimo swojej prostoty metoda ta oczywiście nie jest pozbawiona wad i ograniczeń. O czym warto powiedzieć? No przede wszystkim:
• metoda nie nadaje się do dużych, wymagających wiele wody roślin
• medium uprawy może zatrzymywać składniki odżywcze, powodując tym samym ich nagromadzenie się co z kolei jest toksyczne
• woda w zbiorniku może doświadczyć stagnacji
• w przypadku gdy zbiornik nie będzie regularnie czyszczony może wystąpić pleśń
• jeśli zbiornik jest zbyt szczelny, problemem może okazać się doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu do korzeni
• rozwiązanie to musi być rutynowo testowane pod kątem prawidłowej wartości pH.

Jednym z elementów wyposażenia, który pomoże zniwelować niektóre minusy, jest pompa podłączana do kamienia powietrznego. Pompa zapewnia tlen w wodzie i zapobiega gromadzeniu się chorób przenoszonych przez wodę. Oczywiście zwiększa to początkowy koszt uprawy i wymaga umieszczenia systemu w pobliżu źródła zasilania, a także podłączenie pompy sprawia, że cały system przestaje być pasywny.

Czy metoda knotowa jest dla ciebie?

Przy stosunkowo równej licznie korzyści i wad, wykorzystanie metody knotowej wydaje się być naprawdę atrakcyjną perspektywą. A już zwłaszcza w przypadku początkujących hodowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.