Czy THCV jest psychoaktywne?

Według jednego z laboratoriów testujących cannabis w Kalifornii, THCV jest „samochodem sportowym” wśród kannabinoidów. Co to może oznaczać? Zapraszamy do czytania.

THC jest oczywiście słynne ze swoich właściwości psycoaktywnych. CBD, z kolei znane jest z właściwości medycznych. Wraz z zagłębianiem się nauki w fizjologiczne skutki mniej znanych związków chemicznych znajdujących się w marihuanie, zawsze znajdzie się osoba, która zada pytanie – „czy to powoduje uczucie haju?”. Jeśli chodzi o THCV, odpowiedź brzmi… prawdopodobnie.

Nie jesteśmy jeszcze pewni.

To jest przecież nauka. To jest skomplikowane!

Naukowcy od dawna nie wspominali nic o THCV. W latach sześćdziesiątych naukowcy izolowali i identyfikowali wszelkiego rodzaju nowe kannabinoidy: CBD, CBG, CBC, CBDV, a w 1970 roku także THCV. Zdecydowan większość badań, co jest zrozumiałe, koncentrowała się na innej intrygującej oraz psychoaktywnej cząsteczce, THC.

Jak możesz przypuszczać, THCV nie jest zbyt bliskim kuzynem THC. Nauka nazywa to analogią – cząsteczki są do siebie podobne, ale inne w znaczący sposób.

THC jest tzw. agonistą receptora CB1 – aktywuje receptory CB1 w mózgu, a aktywacja pozwala na działanie psychoaktywne.
Wczesne badania sugerowały, że THCV jest w jednej czwartej tak potężne jak THC (w tym zakresie) – co oznacza, że wydaje się wykazywać efekty psychoaktywne. Ale późniejsze badania zasugerowały coś ciekawszego: zachowanie cząsteczki wydaje się zmieniać w zależności od dawki.

W niższych dawkach, THCV zachowywał się jako antagonista CB1 – w bardzo prostych warunkach: bez uczucia haju. W wyższych dawkach może się to zmieniać, i zachowuje się on jak agonista CB1, podobnie jak THC. Z tego co wynika z badań, mówi się, że THCV wzmaga euforię związaną z THC – chociaż nie trwa to długo.

THCV wydaje się zachowywać bardziej jak CBD, ponieważ moduluje i tłumi pewne tradycyjne efekty THC. Istnieją powody, dla których nie można przeanalizować THCV. Jeśli czytałeś o tym kannabinoidzie już wcześniej, z pewnością wiesz, że istnieją testy laboratoryjne, które wskazują, że może on powstrzymywać od konsumpcji żywności, a nawet powodować utratę wagi.

Należy jednak po pierwsze pamiętać, że THCV jest niewielkim kannabinoidem, który znajduje się jedynie w śladowych ilościach w poszczególnych odmianach cannabis. Stwierdzono, że w niektórych szczepach pochodzenia afrykańskiego występują nieco wyższe stężenia, a w niektórych przypadkach wyższe stężenie zostało specjalnie wyprodukowane.

Większość konsumentów jednak najprawdopodobniej napotyka THCV w małych ilościach, w afrykańskich odmianach takich jak na przykład Durban Poison.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © TanieSianie.COM - Blog Tanie Sianie o marihuanie THC oraz wszystko o roślinach konopi i cannabis CBD.